[ svaboda logo ] [ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
форум  


13 Верасьня 2006
Сьвятлана Завадзкая


Былы муж Сьвятланы Завадзкай, журналіст Зьміцер Завадзкі, зьнік 7 ліпеня 2000 года. Паводле беларускай апазыцыі і міжнародных праваабарончых арганізацыяў, да гэтага маюць дачыненьне высокія беларускія службоўцы.

Сьвятлана Завадзкая – адна зь лідэраў арганізацыі “Мы памятаем”, у лютым 2006 года разам зь Ірынай Красоўскай яна была прынятая ў Белым Доме прэзыдэнтам ЗША Джорджам Бушам.

З адукацыі Сьвятлана – мадэльер-канструктар жаночага адзеньня.

У інтэрвію "Свабодзе" Сьвятлана сказала:

"Можа, гэта будзе гучаць і банальна, але як дзіця, я веру ў добрых і шчырых людзей, што іх больш, і што на іх трымаецца сусьвет. Жадаю я пераменаў у маёй Беларусі, каб кіравалі ёю добрасумленныя людзі. Каб мой сын Юрась жыў у свабоднай краіне. І не баяўся, што калі ён прышпіліць бел-чырвона-белы значак, яго за гэта яго могуць звольніць з інстытуту. Вось у гэта я веру і гэтага жадаю".
04.01.2006
Аляксандар Вайтовіч
10.01.2006
Сяргей Гайдукевіч
18.01.2006
Аляксандар Казулін
23.01.2006
Аляксандар Мілінкевіч
26.01.2006
Зянон Пазьняк
03.02.2006
Андрэй Дынько
09.02.2006
Павел Шарамет
15.02.2006
Лявон Вольскі
20.02.2006
Сяргей Калякін
28.02.2006
Алесь Пашкевіч
08.03.2006
Сьвятлана Алексіевіч
16.03.2006
Джордж Крол
23.03.2006
Аляксандар Мілінкевіч
30.03.2006
Ніна Шыдлоўская
05.04.2006
Крысьціна Шацікава
11.04.2006
Iвонка Сурвіла
19.04.2006
Марыюш Машкевіч
04.01.2006
Юры Бандажэўскі
10.05.2006
Іна Кулей
17.05.2006
Валер Леванеўскі
24.05.2006
Вячаслаў Сіўчык
31.05.2006
Валер Булгакаў
07.06.2006
Сяргей Тарпачоў
13.06.2006
Вінцук Вячорка
19.06.2006
Наш Васіль Быкаў

27.06.2006
100 дзён пасьля Плошчы

05.07.2006
Захар Шыбека

12.07.2006
Валер Дранчук
14.07.2006
Ірына Казуліна
19.07.2006
Ганна Кісьліцына

26.07.2006
Аляксандар Дабравольскі
02.08.2006
Вітаўт Мартыненка
08.08.2006
Янка Запруднік

14.08.2006
Сяргей Антончык
23.08.2006
Алесь Пушкін
28.08.2006
Іна Кулей
06.09.2006
Барыс Пятровіч

20.09.2006
Аляксандар Старыкевіч

27.09.2006
Алесь Каліта

04.10.2006

Аляксандар Мілінкевіч
11.10.2006
Уладзімер Мацкевіч

18.10.2006
Сяргей Харэўскі

25.10.2006
Анатоль Лябедзька
30.10.2006
Павал Севярынец

08.11.2006
Тацяна Процька

15.11.2006
Валер Булгакаў
22.11.2006
Сяргей Скрабец
29.11.2006
Андрэй Дынько
06.12.2006
Станіслаў Шушкевіч

13.12.2006
Уладзімер Някляеў

19.12.2006
Ваша Свабода
2003  2004  2005  2006
[ 11/09/2006 16:46 ]
Прывiтанне Святлана! Хачу вас спытаць... Чаму вы і вашыя таварышы "па ідэі" (Халiп, Iвашкевiч, Сасiм i усё "пакаленне джынс") ствараеце культ з Дзён салідарнасці і асаблiва з "джынса" (маю на ўвазе фэст)? Канешне, салiдарнасць - гэта сьвятое,, але ж не на столькі.... Ці ведаеце вы, што "джынс" як сымбаль нашай рэвалюцыі не прымае ВЕЛЬМІ ВЯЛІКАЯ колькасць людзей! Фактычна , распаўсюджваннем ідэі "джынсавай рэвалюцыі" займаецца толькі не iснуючы рух ЗУБР. Выбачыце, але гэта яшчэ не пакаленне... Дарэчы, зараз гэта вельмi нагадвае акцыі БРСМа. Усе ж ведаюць, што "джынсавая рэвалюцыя" з трэскам правалілася... Так, менавіта ПРАВАЛIЛАСЯ! Нiякай рэвалюцыi "у галавах" не было. там быу толькi жах. Я не разумею, навошта адраджаць няўдалыя ідэі?!. Навошта дзейнiчаць метадамi рэжыма??... Спадзяюся, што пасля прыходу да ўлады дэм. сілау, нам не будуць кожныя пяць хвілін паказваць па тэлевізары нашых "герояў у барацьбе з рэжымам" і беларусаў не будуць сілком заклікаць паліць свечкі кожны месяц! ....спадзяюся..... Ну, у любым выпадку, Я За СВАБОДУ i колер маёй рэвалюцыi - БЕЛЫ! Дзякуй, з Днем салiдарнасьцi вас!
Добры дзень. Дзякуй за пытаньне.

Нягледзячы на тое, які колер рэвалюцыі хто прымае: Вы прымаеце БЕЛЫ, я прымаю БЕЛ-ЧЫРВОНА-БЕЛЫ, нехта ДЖЫНСАВЫ… Але ў незалежнасьці ад таго, які колер мы выбіраем для ідэі, згадзіцеся, што перамены вельмі патрэбныя нашай Беларусі. А ставіць сьвечкі ці не, гэта права, а не абавязак, і прымусу тут ніякага ня мусіць быць.

Вы сьцьвярджаеце, што рэвалюцыя з трэскам правалілася. Я не магу з Вамі пагадзіцца. Стаўцеся да гэтага як да пачатку рэвалюцыі. На плошчы сярод тысячаў беларусаў была я, мой сын Юрась і шмат маіх блізкіх і сяброў. І туды нас прывёў ня колер, а імкненьне да пераменаў. І ў тых, хто знайшоў у сабе сілы прыйсьці туды, рэвалюцыя “ў галовах” ужо пачалася. Я лічу, што ў тыя дні быць на плошчы АБАВЯЗАНЫ былі ўсе сумленныя людзі нашае краіны – і гэта ня подзьвіг ці гераізм. Згодная з Вамі, што ня варта было прысвойваць рэвалюцыі імя "джынсавая", бо ў кожнага яна была свая. Але ў той жа час аб’ядноўвала нас салідарнасьць у імкненьні да пераменаў і да таго, што мы хацелі і хочам жыць у свабоднай краіне. І кожны цяпер, пасьля тых падзеяў, можа знайсьці нейкія хібы. Але я лічу, што варта шукаць у тых падзеях і ў сёньняшняй барацьбе ня тое, што нас разьядноўвае, а тое, што нас аб’ядноўвае. Таму менавіта й лёзунг Я ЗА СВАБОДУ стаўся агульным для ўсіх нас!

Не разумею, чаму Вы вырашылі, што мае таварышы “па ідэі” – гэта толькі Халіп, Івашкевіч, Сасім, пакаленьне джынс і неіснуючы ЗУБР… Яшчэ мае таварышы – Мілінкевіч, Хадыка, Арлоў, Шушкевіч, Вячорка, Калякін, Лябедзька, існуючы "Малады Фронт" і шмат іншых сумленных беларусаў. Я здольная падтрымаць любую здаровую ініцыятыву, але не бяздумна, а толькі тады, калі яна дапаможа нам усім наблізіць “Дзень пераменаў” і ні ў якім разе не раскалоць дэмакратычныя сілы.
[ 11/09/2006 18:54 ]
Сьвятлана, выказваю салідарнасьць з Вашым змаганьнем. І пытаньне. Ваш муж нейкі час працаваў аператарам у Лукашэнкі. Ці расквазваў ён што-небудзь пра яго як пра чалавека, якое ён (Лукашэнка) рабіў уражаньне "за кадрам"?
Добры дзень! Дзякуй за салідарнасьць.

Так, сапраўды, Дзіма працаваў апэратарам у Лукашэнкі ад 1994 да 1997 г. Але ж ведаеце, што тычылася яго прафэсійных абавязкаў, тут ён стараўся ні з кім не дзяліцца сваімі думкамі. Можа быць, таму, што сям’я для яго была сям’ёю, а праца – працаю, і тут ён вельмі выразна праводзіў мяжу. Адно дакладна памятаю, што калі Дзіма сыходзіў ад Лукашэнкі і я яго запытала, чаму, Дзіма адказаў: “Я не хачу, каб людзі мне плявалі ў твар”.
[ 11/09/2006 20:53 ]
Пытаньні да Святланы Завадскай: Паважаю мужнасьць вашага загінуўшага мужа, і вашу ў сувязі з тым пазыцыю. Улада сьвядома рыхтуе гвалтаўнікоў, катаў і забойцаў дзеля абароны сябе любімай, як была выразна прадэманстравана у выпадку з вамі падчас акцыі, а затым з цэлай калёнай моладзі, жанчын і старых пасьля выбараў. Ваш выпадак стаў вітрынай стаўленьня улады да апанэнтаў. Ці ўдалося высьветліць імя гэнага “героя”. Якія наступствы былі для яго і для вас? Дзед.
Прозьвішча таго “героя”, які мяне ўдарыў у твар – Давідовіч Ю.М., баец АМАПу, здаецца, сяржант. Ведаеце зараз бязь жарту да таго інцыдэнту нельга ставіцца. Таму што па матэрыялах справы гэта ня ён мяне біў, а я зьбіла двух АМАПаўцаў. Спачатку я нібыта біла АМАПаўца Марцінкевіча, а затым мне "пад раздачу" патрапіў і сам Давідовіч. І, як вырашыў суд Цэнтральнага раёну г.Менску, у той дзень, 7-га ліпеня 2005 году, супрацоўнікі АМАПу мяне і пальцам не чапалі.

А калі сур’ёзна, гэта быў сапраўдны жах. Бо сёньняшнія суды могуць апраўдаць любыя злачынствы ўладаў, якія б відавочныя яны ні былі. І далей наша судовая сыстэма становіцца ўсё горш і горш. Асаблівыя прыклады таму – судовыя працэсы над моладзьдзю пасьля сакавіцкіх так званых выбараў у прэзыдэнты.
[ 11/09/2006 20:53 ]
Зьнікненьне Завадскага прыпісваецца СОБРаўцу, кіраўніку паўфашысцкай арганізацыі РНЕ Ігнатоўскаму, які па іншых справах садзіць пажыцьцёва ў вязьніцы. Як вы ставіцеся да гіпотэзы, што ў сувязі зь небывалай актыўнасьцю РНЕшнікаў апошнім часам, загадкавымі акалічнасьцямі сьмерці дыпляматаў зь Літвы і Польшчы ён (Ігнатоўскі), можа, ужо зноў на волі? Дзед
Я ведаю дакладна тое, што сама чытала ў недзяржаўнай прэсе і чула ад некаторых юрыстаў. Ігнатовіч (не Ігнатоўскі) зараз знаходзіцца ў Жодзінскай турме. Ён там зараз у вельмі кепскіх умовах, і як распавядалі яго родныя, гэтыя ўмовы вельмі адмоўна ўплываюць на яго здароўе. Улады спадзяюцца і чакаюць, што ён памрэ, і гэта будзе вельмі зручны варыянт, бо тады Ігнатовіч ніколі ня зможа даказаць сваю невінаватасьць. Я не лічу, што пасьля таго, што з Ігнатовічам ужо зрабіла турма, ён ніколі ня стане ў шэрагі забойцаў. Але гэта толькі маё суб’ектыўнае меркаваньне. Што зараз з Ігнатовічам – дакладна мне не вядома.
[ 11/09/2006 21:33 ]
Sviatlana, ne haceli b vy kinuc use i zjehac za miazhu, jak Zaharanka, Krasouskaja, tysiachy inshyh? Shto vas trymaje u Belarusi? Baleslau, Hrodna
Гэта вельмі складанае пытаньне. Таму, што я разумею – такім людзям як я заставацца ў Беларусі небясьпечна. Але я разумею й тое, што я апошняя з удоў, якая займаецца справай зьніклых тут, у Беларусі. Я адчуваю, што на мне ляжыць вялікая адказнасьць і я сёньня патрэбная сваёй краіне. А яшчэ, у дадатак да ўсяго, я нядаўна прачытала на Свабодзе, што такі паважаны і знакаміты чалавек як Уладзімер Арлоў верыць у будучыню Беларусі і ў мяне ў тым ліку. Ну і як пасьля ўсяго гэтага зьедзеш?
[ 11/09/2006 21:38 ]
Sveta, shto vy vedajece pra asudzanyh u sprave zniknennia Zmicera -- jany siadziac za kratami ci uzho na voli? BX
Я ўжо адказвала на падобнае пытаньне. Па маіх зьвестках, Ігнатовіч зараз адбывае пакараньне ў Жодзінскай турме. У дадатак я ведаю, што адзін з тых, хто праходзіў па справе аб зьнікненьні Зьміцера, Савушкін, летась быў адпушчаны на волю. На сайце “Беларускага партызана” www.belaruspartizan.org было цікавае інтэрвію зь ім.
[ 12/09/2006 00:06 ]
Sviatlana, dobry dzien. Sto dla vas zjaulajecca sensam zyccia? Dziakuj, Alena.
Добры дзень, Алена.

Я вельмі сямейны чалавек. І таму сэнс жыцьця для мяне – гэта шчасьце і спакой у маёй сям’і.

А ў глябальным паняцьці сэнс жыцьця для мяне – Свабода і Адраджэньне маёй Беларусі. Бо бяз гэтага і ў маёй сям’і няма спакою.
[ 12/09/2006 10:35 ]
Шаноўная спадарыня Сьвятлана, хачу павіншаваць Вас і Сяржука Бахуна са шлюбам. Памятаю, гады з паўтары таму браў інтэрвію ў Сяржука і пераканаўся, які гэта мужны і адначасова лагодны і душэўны чалавек. Жадаю Вам шчасьця! Перадавайце прывітаньне Сяржуку. Маё пытаньне да Вас: чым бы Вы хацелі займацца, калі ў Беларусь прыйдзе сапраўдная свабода? Ці ёсьць у Вас мара - у прафэсыйным пляне? З павагай, Алесь Кудрыцкі
Прывітаньне, Алесь!

Дзякуй за віншаваньне. Мне Сяржук аб Вас распавядаў і нават даваў чытаць тое інтэрвію ў Нашай Ніве.

А што тычыцца пытаньня. Я вельмі мару аб тым часе, калі прыйдзе Свабода на Беларусь, і мы зможам усе сябе рэалізаваць у прафэсійным пляне. Я ведаю, што многія з тых, хто зараз у апазыцыі, займаюцца палітыкай выключна ў сілу абставін. Па першай адукацыі я мадэльер-канструктар жаночага адзеньня і заўсёды марыла, каб у мяне была свая крама моднага адзеньня. Але зараз я атрымліваю адукацыю палітоляга, і таму пакуль дакладна ня ведаю, якая з дзьвюх маіх адукацыяў больш спатрэбіцца свабоднай Беларусі.
[ 12/09/2006 13:15 ]
Святлана, як успрыняли Ваш новы шлюб Вашыя близкия, знаёмыя, а таксама маци Дзмитрыя Завадскага?
Усе блізкія і знаёмыя ўспрынялі мой новы шлюб станоўча. Мы з маім мужам Сяржуком яшчэ да гэтага часу прымаем віншаваньні з нагоды вясельля. Хаця я ведаю, што ня ўсім наш шлюб даспадобы. Але гэта, я лічу, могуць быць толькі тыя людзі, якія ня здольныя паставіць сябе на маё месца і зразумець, што ў любым выпадку жыцьцё працягваецца, якім бы сумным і горкім яно ні было раней. І кожны чалавек хоча быць шчасьлівым зараз, а не калі-небудзь у другім жыцьці.
[ 12/09/2006 17:00 ]
Sveta, Chym zajmajecca vash syn? Kim hocha stac? Alina Paulava
Юрась зараз вучыцца ў дзясятай клясе. Цікавіцца інфарматыкай і тэхнікай. Але заўсёды кажа, што будзе прэзыдэнтам. Што тычыцца майго меркаваньня, то я б хацела, каб Юрась пайшоў па прафэсійнаму шляху ягонага таты і зьвязаў свой лёс з тэлевізійнай журналістыкай. На жаль, зараз у Беларусі няма незалежнай тэлевізіі, і таму разьвівацца прафэсійна на Радзіме сёньня немагчыма. Спадзяюся, у хуткай будучыні такая магчымасьць зьявіцца.
[ 12/09/2006 17:23 ]
Раскажыце пра сустрэчу з Бушам. Якое ён зрабіў на Вас уражаньне? Ці пагаджаецеся Вы зь меркаваньнем, што Буш-малодшы - недалёкі чалавек?
Джордж Буш пакінуў у мяне ўражаньне разумнага чалавека, у якога вельмі добрае пачуцьцё гумару. Напрыклад, пра Біла Клінтана не казалі, што ён недалёкі чалавек, але ж я сумняюся, што Клінтан ведае аб Беларусі больш, чым, Джордж Буш-малодшы. Таму мае ўражаньні сфармаваліся менавіта з гэтага падыходу. Я лічу, што чуткі аб недалёкасьці Буша-малодшага былі “запушчаныя” крамлёўскімі СМІ. Многія крытыкуюць Джорджа Буша за вайну ў Іраку, але ніхто ня ведае, што зрабіў бы ён сам на месцы Буша пасьля жудаснай трагедыі 11-га верасьня, гадавіна якой была на гэтым тыдні.
[ 12/09/2006 17:29 ]
Шаноўная Сьвятлана, ці маюць нейкі рэальны і канкрэтны эфэкт акцыі салідарнасьці, якія праводзяцца 16-га кожнага месяца?
Я ня ведаю, які канкрэтны эфэкт ад акцый 16-га хто чакае. Але для мяне, як для ахвяры гэтага рэжыму, гэты дзень вельмі важны, таму што я адчуваю салідарнасьць шматлікіх людзей, якія думаюць і падтрымліваюць усіх, хто пацярпеў ад гэтай улады. Кожны месяц 16-га такія акцыі праводзяцца ня толькі ў Беларусі, але і ў ЗША і краінах Эўропы. І гэта нагадвае ўладам Беларусі, што за падзеямі ў Беларусі ўважліва сочаць па ўсім сьвеце. І паверце мне, гэта варта таго. Давайце ўспомнім, што яшчэ гадоў пяць таму, аб Беларусі мала ведалі ў сьвеце, а зараз нас падтрымліваюць усе цывілізаваныя краіны. І гэта ўсё дзякуючы падобным ініцыятывам. Я спадзяюся, што ўсе нашыя акцыі важныя, і жадаю, каб яны наблізілі нас да перамогі.
[ 12/09/2006 19:00 ]
Паважаная Сьвета! Я хачу Вас папросту павіншаваць з тым, што Вы нарэшце ўладкавалі сваё асабістае жыцьцё :) Вы гэтага заслугоўваеце: любая жанчына мае права быць шчасьлівай. Усяго Вам самага добрага і віншаваньні з нагоды шлюбу! Алена.
Алена! Шчыры дзякуй Вам за добрыя словы і за тое, што Вы мяне разумееце.
[ 12/09/2006 19:13 ]
Сьвятлана! Як Вы ставіцеся да крытыкі? Сяржук
Я сама вельмі крытыкую сябе. Таму да крытыкі стаўлюся вельмі добра, калі я адчуваю, што нешта мне патрэбна выправіць у сабе, у маі хсправах. Я радая і дзякую ўсім за тое, калі мне робяць нейкія заўвагі.
[ 12/09/2006 19:14 ]
Сьвятлана! Скажыце калі ласка, што Вы чытаеце? Якія газэты, часопісы, кнігі? Хто ў Вас Любімы журналіст, паэт і пісьменьнік? І яшчэ, якую кніжку Вы марыце прачытаць, але адкладваеце гэта па самых розных прычынах? Дзякуй! Сяржук
З газэтаў я чытаю "Народную Волю", "Нашу Ніву", "Моладзевую думку", "Салідарнасьць" - усіх не ўзгадаю, але чытаю многа, і шмат чытаю інтэрнэт-выданьняў. Што да кніг, то на маім вясельлі прысутнічаў такі вялікі чалавек як пісьменьнік Уладзімер Арлоў. Ён падараваў нам некалькі кніг, і адну зь іх, "Сланы Ганібала", я зараз чытаю. Гэта вельмі цікавая кніга, яна складаецца зь невялічкіх эсэ, якія былі напісаныя за 15 гадоў, і калі іх чытаеш, здаецца, што яны было напісаныя сёньня, але потым глядзіш дату і бачыш, што эсэ было напісанае 15 год таму, але ня страціла сваёй актуальнасьці ані сёньня.

Што да любімага пісьменьніка, то прыярытэты з гадамі мяняюцца, таму сёньня я магу назваць сваіх любімых пісьменьнікаў - гэта Ўладзімер Арлоў і Васіль Быкаў.
[ 12/09/2006 21:11 ]
Почему оппозиция яростно отказывается хотя бы иметь ввиду версию о том, что четверых публичных людей могли похитить западные спецслужбы с целью подставить под удар действующую власть? Ведь очевидно, что ни малейшей политической либо какой-либо иной выгоды Лукашенко от похищения Вашего мужа не получил. Хащеватский какой-нибудь в этом смысле для Лукашенко гораздо неприятнее. А получил он только лишь подозрения в политических убийствах.
Я чую такую вэрсію ўпершыню, і яна дзіўная для мяне. Што тычыцца спэцлужбаў эўрапейскіх ці амэрыканскіх - ведаеце, у Беларусі таксама някепскія спэцслужбы, і калі б заходнія спэслужбы скралі гэтых людзей, то беларускія спэцслужбы выкрылі б гэта, зрабілі здымкі ці нешта яшчэ, каб даказаць, што зьніклыя знаходзяцца ў Эўропе ці ў Амэрыцы. А тое, што зараз адбываецца ў нашай краіне з тэмай зніклых, гаворыць толькі аб тым што ўлады Беларусі ведаюць праўду пра тое, што адбылося са зьніклымі. Гэтыя людзі - Ганчар, Захаранка, Завадзкі - некалі працавалі на Лукашэнку і яго рана ці позна пакінулі. Чаму вы не дапускаеце вэрсію таго, што гэта была звычайная помста гэтым людзям за тое, што яны яму як бы "здрадзілі"? І Хашчавацкі, канечне ж, не належыць да гэтых людзей, таму ён не перашкаджае ўладзе ў такой ступені, як гэтыя людзі.
[ 12/09/2006 21:28 ]
Добры дзень Святлана,а вы пойдзеце на Вялікі Джынсавы Фэст?Дзякуй Вам вялікі за тое ,што вы вытрымалі.Шчасцівага Вам жыцця з разам Сяржуком.Удачы.Антось.
Дзякуй за віншаваньні. Мы абавязкова зь Сяржуком і маім сынам Юрасём пойдзем на Джынсавы фэст, таму што для нас 16 дзень кожнага месяца - гэта сапраўды Дзень салідарнасьці, і нашай, і тых людзей, якія нас падтрымліваюць.
[ 13/09/2006 08:46 ]
Ці служыў Ваш сын у арміі і ці не баіцеся Вы аддаваць яго ў гэтае панаваньне "дзедаўшчыны"?
Майму сыну яшчэ толькі 15 год, але канечне, я думаю аб тым, што яму рана ці позна прыйдзецца служыць у арміі, і мяне як маці вельмі непакоіць складаная сытуацыя, якая скаллая ў нашым войску. Я колькі думаю аб гэтым, столькі спадзяюся, што на той час, калі мой сын пойдзе служыць, сытуацыя зьменіцца ў лепшы бок.
[ 13/09/2006 11:46 ]
Святлана, Вы мадэльер жаночага адзеньня. Як Вы ацэньваеце тэндэнцыі ў сучаснай модзе? Вы часта бываеце за мяжой, можаце параўноўваць, таму пытаньне: наколькі па-сучаснаму апранаюцца ў Менску?
Вельмі цікавае пытаньне. Пачну з таго, што я вельмі даўно не займаюся сваёй прафэсіяй сапраўднай, але толькі магу разважаць на конт таго, што я бачу ў Эўропе, Амэрыцы і тут. Магу сказаць, за апошнія гады тэндэнцыя такая, што нашыя людзі апранаюцца лепш з кожным годам. Канечне, можа, гэта яшчэ ня той узровень, як у Эўропе, але мы ўжо набліжаемся да гэтага. Мяне гэта радуе, таму што вельмі прыемна бачыць на вуліцах прыгожа апранутых людзей. Тэндэнцыя такая, што калі чалавек лепш апрануты, ён адчувае сябе лепш, у яго на твары зьяўляецца ўсьмешка, ён больш адкрыты. І канечне, гэта вельмі прыемна, бо мы набліжаемся ў гэтым да эўрапейскіх краінаў.
[ 13/09/2006 11:51 ]
Сьпадабауся цi Вам спадар Джордж Буш як чалавек, кiраунiк вялiкай дзяржавы?
Я ўжо адказвала на падобнае пытаньне, але паўтаруся, што Буш зрабіў на мяне ўражаньне разумнага чалавека з добрым пачуцьцём гумару, ён вельмі многа ведае пра Беларусь, для мяне гэта было важным фактарам, і ўражаньне маё сфармавалася менавіта з гэтага падыходу.
[ 13/09/2006 12:26 ]
Святлана, за каго вы галасавалі на прэзыдэнцкіх выбарах? Чаму? Кірыл, Мінск
Я галасавла за Мілінкевіча, бо бачыла ў ім шчырасьць, лідэрскія якасьці. Я ведаю яго асабіста, у нас была зь ім паездка ў Маскву, я бачу, як гэты чалавек амаль што за год меў вяліклі прагрэс у палітычным пляне, таму я галасавала за яго, веру яму і цяпер.
[ 13/09/2006 12:27 ]
Сп. Завадзкая, ци маеце вы сувязь з арганизацыями ци асобами у иншых краинах, чые родныя зьникли пад час кираваньня хунты, дыктатуры? Вольга, Германbя
Так, ёсьць кантакты, арганізацыя "Мы памятаем" маем такія кантакты ў Паўднёвай Амэрыцы, на Філіпінах, у Афрыцы і іншых краінах сьвету. Мы праводзім супольнывя канфэрэнцыі па гэтых пытаньнях. Кантакты дастаткова цесныя.
[ 13/09/2006 12:32 ]
Светлана, что, по вашему, следует делать с теми "интеллигентами", кто все эти годы способствует укреплению диктатуры -- судьями, официальными журналистами, ректорами университетов и тд -- теперь, когда они во власти, и потом, после перемен? Олег, Минск
Ведаеце, у мяне да гэтага вельмі асабістае стаўленьне. Я б ім усім забараніла займаць якія-небудзь кіроўчыя пасады і адправіла б іх усіх месьці вуліцы. Будзе чыстая Беларусь, і яны будуць пры працы. Гэта называецца закон аб люстрацыях.
[ 13/09/2006 13:18 ]
Добры дзень, Святлана! Вы вельмі мужная жанчына. Уся інтэлектуальная Беларусь ганарыцца Вамі. Скажыце, калі ласка, што б Вы сення пажадалі моладзі, якая верыць і змагаецца за перамогу дэмакратыі, за змены ў грамадска-палітычным жыцці ў нашай краіне? Мікіта.
Вельмі добрае пытаньне. Я вельмі паважаю і люблю нашу беларускую моладзь. Я хацела б пажадаць вам мужнасьці, сілы ў барацьбе з гэтым рэжымам, таму што я веру, што за вамі будучыня, што такія людзі як вы, якія стаялі на Плошчы ў сакавіку - гэта вы будзеце кіраваць гэтай краінай, зьмяняць яе ў лепшы бок. Веру ў вас, як ні ў каго іншага.
[ 13/09/2006 13:46 ]
Сьвятлана, як вы лічыце ці падрэбна зараз абараняць нашых змагароў за свабоду, дапамагая ім у вырашэнні іх асабістых пытанняў і праблем. Калі да, то распавядзіце што зараз робіцца у гэтым накірунку і што вы плануеце рабіць далей, каб просты чалавек з рэгіёна быў боль абаронены ад дзеянняў улад. З павагай, Андрэй Абалевіч.
Я лічу, што, канечне, патрэбна абараняць гэтых змагароў за свабоду. Таму што тое, што адбываецца ў рэгіёнах - гэта яшчэ больш складана, чым тое, што адбываецца ў Менску. Таму што пра менскіх змаргароў мы шмат ведаем, а пра тых, хто ў рэгіёнах - вельмі мала. Думаю, варта стварыць такую інфармацыйную сетку, каб туды маглі зьвярнуцца людзі, якія змагаюцца ў рэгіёнах, таму што я ведаю, што такіх гісторый, вельмі цікавых і сумных, вельмі шмат. У сваю чаргу, незалежая прэса ў рэгіёнах - тіаксама змагары за свабоду, за праўду, і той фонд, які я ствараю, ён якраз будзе займацца дапамогай незалежным журналістам і ў большай ступені журналістам з рэгіёнаў, якія трапілі пад рэпрэсіі з боку ўладаў.
[ 13/09/2006 14:15 ]
Сьвета! Які ўплыў зрабіла на Вас гэтая онлайн-канфэрэнцыя? Ці вырашылі Вы што-небудзь памяняць пасьля таго, як выйдзеце са студыі Свабоды? Алесь
Я вельмі радая, што "Свабода" запрасіла мяне на гэтую онлайн-канфэрэнцыю. Дзякуючы ім я ведаю, што цікавіць нашых людзей, якія пытаньні іх цікавяць у адносінах да мяне. Дзякуй усім.
[ 13/09/2006 14:20 ]
Мы заканчваем нашу онлайн-канфэрэнцыю. Вэб-рэдактар.
.
 галоўная
 угару