[ svaboda logo ] [ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
форум  


23 Жніўня 2006
Алесь Пушкін
Нарадзіўся ў мястэчку Бобр Крупскага раёну Менскай вобласьці 6 жніўня 1965 году. Скончыў рэспубліканскую школу-інтэрнат музыкі і выяўленчага мастацтва імя Ахрэмчыка ў Менску і аддзяленьне манумэнтальна-дэкаратыўнага мастацтва беларускага тэатральна-мастацкага Інстытуту. Пасьля першага курсу быў прызваны на службу ў Аўганістан, дзе служыў у гелікоптэрным палку.

Працаваў у Віцебску, дзе меў сваю першую прыватную галерэю прыватнага мастацтва і ў Магілеве на рэстаўрацыі Магілеўскага архікатэдральнага касьцёла. Пасьля 1994 году зьехаў у мястэчка Бобр, дзе пачаў працаваць над росьпісам царквы. Расьпісаўшы царкву, там жа і павянчаўся, мае сына Міколку.

Піша і рэстаўруе абразы, піша карціны на замову, робіць росьпісы, вітражы, займаецца мастацтвам пэрформансу.

Двойчы асуджаны: у 1989г. за арганізацыю сьвяткаваньня 25 сакавіка 71-й гадавіны БНР і ў 1999г. за пэрформанс "Падарунак прэзыдэнту".

Працы знаходзяцца ў касьцёлах і цэрквах Беларусі, у прыватных зборах Беларусі, Расеі, Латвіі, Нямеччыны, Польшчы, Фінляндыі, ЗША, у Музэі сучаснага мастацтва РБ, у Полацкай карціннай галерэі, у музэі Ўладзімера Караткевіча ў Воршы.
04.01.2006
Аляксандар Вайтовіч
10.01.2006
Сяргей Гайдукевіч
18.01.2006
Аляксандар Казулін
23.01.2006
Аляксандар Мілінкевіч
26.01.2006
Зянон Пазьняк
03.02.2006
Андрэй Дынько
09.02.2006
Павел Шарамет
15.02.2006
Лявон Вольскі
20.02.2006
Сяргей Калякін
28.02.2006
Алесь Пашкевіч
08.03.2006
Сьвятлана Алексіевіч
16.03.2006
Джордж Крол
23.03.2006
Аляксандар Мілінкевіч
30.03.2006
Ніна Шыдлоўская
05.04.2006
Крысьціна Шацікава
11.04.2006
Iвонка Сурвіла
19.04.2006
Марыюш Машкевіч
04.01.2006
Юры Бандажэўскі
10.05.2006
Іна Кулей
17.05.2006
Валер Леванеўскі
24.05.2006
Вячаслаў Сіўчык
31.05.2006
Валер Булгакаў
07.06.2006
Сяргей Тарпачоў
13.06.2006
Вінцук Вячорка
19.06.2006
Наш Васіль Быкаў

27.06.2006
100 дзён пасьля Плошчы

05.07.2006
Захар Шыбека

12.07.2006
Валер Дранчук
14.07.2006
Ірына Казуліна
19.07.2006
Ганна Кісьліцына

26.07.2006
Аляксандар Дабравольскі
02.08.2006
Вітаўт Мартыненка
08.08.2006
Янка Запруднік

14.08.2006
Сяргей Антончык
28.08.2006
Іна Кулей
06.09.2006
Барыс Пятровіч

13.09.2006
Сьвятлана Завадзкая

20.09.2006
Аляксандар Старыкевіч

27.09.2006
Алесь Каліта

04.10.2006

Аляксандар Мілінкевіч
11.10.2006
Уладзімер Мацкевіч

18.10.2006
Сяргей Харэўскі

25.10.2006
Анатоль Лябедзька
30.10.2006
Павал Севярынец

08.11.2006
Тацяна Процька

15.11.2006
Валер Булгакаў
22.11.2006
Сяргей Скрабец
29.11.2006
Андрэй Дынько
06.12.2006
Станіслаў Шушкевіч

13.12.2006
Уладзімер Някляеў

19.12.2006
Ваша Свабода
2003  2004  2005  2006
[ 22/08/2006 13:41 ]
Дабрыдзень, Алесь! Цi можа мастак адчуваць сябе абсалютна свабодным у сваёй творчасьцi ў сучаснай Беларусi? Як Вы вырашаеце гэтае пытанне для сябе? Дзякуй, Сяргей, Вялейка
Немажліва. Але працэнтаў на 80 я адчуваю сябе свабодным у творчасьці і ў жыцьці. А 20% залежнасьці - гэта залежнасьць ад блізкіх, ад сям'і, ня трэба быць эгаістам.
[ 22/08/2006 13:52 ]
Алесь, якiя зараз настроi на сяле? Людзi жадаюць яднацца з Расеяй?
Не жадаюць. У рэчаіснасьці Расею ня любяць у тым пляне, што гэта краіна, дзе да людзей адносяцца па-хамску, і гэта спазнаў амаль кожны, хто зьездьдзіў туды на заробкі. Я наведаў Ніжні Ноўгарад, Казань, Мурам, іншыя гарады Расеі, вярнуўся ў Бобр. Магу ў сваім выпадку яшчэ раз пацьвердзіць, што мы з Расеяй ня будзем жыць. Простыя людзі вяртаюцца адтуль, уздыхнуўшы з палёгкай. Езьдзяць у Расею яны вымушана. Калі б была адчыненая мяжа з Захадам, то ў Расею ніхто б ня езьдзіў на заробкі.
[ 22/08/2006 13:55 ]
Якi колер павiнен быць у нашай рэвалюцыi: "джынс" цi белы?
І ня джынс, і ня белы, а бел-чырвона-белы. Я згодзен зь Зянонам Пазьняком у тым пляне, што ня трэба выдумляць іншых сымбаляў, нашы сымбалі -бел-чырвона-белы сьцяг і Пагоня. Але я супраць рэвалюцыі.
[ 22/08/2006 14:38 ]
Ці мае сп. Алесь Пушкін у сваіх плянах намаляваць эскізы марак, напрыклад, для Рады БНР, або для распаўсюднікаў беларускай незалежнай прэсы? Бо калі дзяржпошта адмаўляецца дастаўляць незалежныя газэты падпісчыкам, мусім стварыць сваю пошту з усімі адпаведнымі атрыбутамі. Алесь.
Вельмі цікавая прапанова. Я, шчыра кажучы, ні разу не маляваў эскізы паштовых марак. Але гэта мяне і прываблівае, што заўсёды зь цікавасьцю стаўлюся да самых нечаканых прапаноў. Калі б была сур'ёзная прапанова ад выдаўцоў, як, напрыклад, выдавецтва "Кавалер-паблішэр", я б узяўся. Аднойчы, у 1994 годзе рэжысэр Масьлюк прапанаваў мне папрацаваць сцэнографам, зрабіць пастаноўку Шэкспіра "Кароль Лір", і я з радасьцю ўзяўся за гэтае новае для мяне поле дзейнасьці.
[ 22/08/2006 14:43 ]
Дзень добры,сп.Алесь! Віншую Вас з надыходзячым святам Беларускай Вайскавой Славы! Вы былі адным з галоўных ініцыатараў з'езду нацыаналістаў які адбыўся ў Віцебску і як вядома Вы больш за ўсіх пацярпелі. Як Вы лічыце, ці актуальна на сёньняшні дзень, арганізацыя наступнага з'езду? Ці магчыма аб'яднаць апазыцыйных палітыкаў на грунце Нацыянальнай Ідэі,калі не то чаму? З павагай Зміцер. Жыве Беларусь!
У 1995 годзе Славамір Адамовіч правёў першы зьезд нацыяналістаў Беларусі, тады нас арыштавалі -- мы ішлі да помніка Караткевічу з кветкамі й паходнямі, быў такі выпадак. Ня трэба аб'ядноўвацца, ствараць рухі на нацыянальнай глебе, нейкія кааліцыі палітычныя. Хутчэй за ўсё, ціхая нясьпешная праца на сваёй дзялянцы - гэта і ёсьць наша вельмі абгрунтаваная і сур'ёзная воля, каб Беларусь жыла. Пасьля 1 зьезду нацыяналістаў прайшло амаль ужо 10 год, я бачу, што іх усё большае і большае, нягледзячы на гістарычныя варункі і дзяржаўную палітыку. Таму я аптыміст. Цяпер настолькі пайшло нацыянальнае жыцьцё ўшыркі і ўглыбкі, што мы можам цалкам аўтаномна на сваім полі дзейнасьці рабіць нацыянальную справу, і не за гарамі вынік - я ў гэтым упэўнены. Марна зьбіраць непадобных адзін да аднаго людзей. Гэта крывадушна, калі людзі клянуцца, зьбіраюцца на кангрэсы, а потым ідуць сваім шляхам.

У той жа час фармаваць маладыя душы паходамі, зборамі, сэмінарамі - гэта неабходна, гэта павінна быць, гэта павінны рабіць партыі, ТБМ, грамадзкія аб'яднаньні, скаўты, гэтую працу сыстэматычна трэба некаму рабіць прафэсійна. Бо дзяржава гэтага ня робіць.
[ 22/08/2006 16:25 ]
Шаноўны Алесь, Здараецца, што творчых людзей у нас часам крытыкуюць за палітызаванасьць у іх творчасьці. Крытыкуюць і Вас.Як Вы лічыце, ці можа мастак пазьбегнуць палітыкі і ці пашкодзіць гэта творчасьці? Можа маляваць прыгожыя беларускія азёры было б спакайней і прыбытковей? Які самы лёгкі шлях для мастака зарабіць шмат грошай? Таіса
Сапраўды: ёсьць шлях маляваць беларускія краявіды, азёры і ня совацца ў грамадзкае і палітычнае жыцьцё. Але гэты шлях і самы, можна сказаць, згубны для творчай асобы. Бо калі ў краіне было б як у Швайцарыі ці ў Чэхіі, усё з парадку з мовай і з уладай, то я, вядома ж, не маляваў бы гэтыя плякаты з сэрыі "Рукі беларусаў", якія я зараз выстаўляю, і не рабіў бы палітычных пэрформансаў. Проста гэта адна з формаў адлюстраваць сённьняшняе жыцьцё. Тады мастак нечага варты, зьнітаваны з жыцьцём сваёй эпохі, краіны і народу.
[ 22/08/2006 16:28 ]
Ales, ci byvaece c^asam u Akademii Mastactvau u Mensku? Jakija tam zaras studenty, vykladchyki? Ci chuvac Belaruskaja mova? Ci saslabeu, ci uzmacniusja Belaruski dux u paraunanni z pachatkam 90-x hadou? Zychu mocnaha zdarouja vam i vashaj siami, mocy duhu, tvorchyh pospehau, dabrabytu. Sjarhey.
Апошні раз я быў у Акадэміі месяц таму разам з выпускніком манумэнтальнага аддзяленьня Аляксеем Навуменкам. Ён зрабіў вітраж у фае акадэміі, гэта яго дыплёмная праца, ён цалкам беларускамоўны, таленавіты малады хлопец, зь якім я вельмі пасябраваў: тут у Бабры ён быў са сваёй дзяўчынай, мы сустракалі Купальле, абралі яго Купалічам. Ён мяне вельмі парадаваў аднаўленьнем традыцый жыцьця нашага студэнцтва. Ён вельмі таленавіты мастак. У яго толькі адзінае - сумная пэрспэктыва, няма працы. Акадэмія мастаціваў выпускае людзей, і яны не патрэбныя. Такі высакаклясны спэцыяліст павінен рабіць сабе імя, шукаць майстэрню, працу, уступаць у саюз мастакоў. Гэта цяжкі шлях, я б не хацеў яго праходзіць зноў. Мне прыемна там бачыць Савіча, Баразну, нашых выкладчыкаў з манумэнтальнага аддзяленьня. Гэтыя людзі дагэтуль трымаюць марку нашага мастацтва.
[ 22/08/2006 16:34 ]
Dobraga dnia,ziamliak!Pamiataju,letas ja paznajomiusia z tvajoj reakcyjaj na moj adjezd.Tut mozhna gavaryc douga.Skazhu adno:pa 4-h gadah zhyccia u Narvegii ja tut tamu-siamu padvuchyusia...Nu a paraunanni modusau vivendzi tolki zagartouvae maju nianavisc da antybelaruskaj gajni...Nu a u ciabe,ziamlik,jak z pachucciami?Ty usio zh bagamaz ci mastak?Ty,kali treba - a bachna,shto hutka treba budze- vozmesh kadzila u ruku zamest pendzlia ?ci usio zh AKM?..Slavamir.
Згодзен, Славамір, з табой, што вельмі шмат беларускай інтэлігенцыі ўзяла ў рукі кадзіла і па сутнасьці скарылася душой і розумам. Я гэта кадзіла, расейскую паграмушку залачоную, не вазьму. Хутчэй ужо другое. Я сёлета быў у Андрэя Мельнікава ў Гомелі, гэта жах: бард з патухшымі вачыма, сагнуты ў паклоне і пацалунку рукі расейскага сьвятара. Замест гітары ён трымаў залачоную маскоўскую паграмушку - кадзіла...
[ 22/08/2006 18:21 ]
Я ведаю, польскі рэжысэр Фідэк здымаў пра Вас фільм. Калі ласка, скажыце колькі слоў пра гэта: што найперш цікавіла рэжысэра, як ішла праца над карцінай, ці былі якія складанасьці.Дзякуй. Вольга
У траўні 2005 г. рэжысэр-дакумэнталіст Польскай тэлевізіі Анджэй Фідэк прыехаў у Беларусь здымаць фільм пад рабочай назвай "Аляксандар Пушкін". Гэта фільм пра маленькага чалавечка ў маленькай таталітарнай кране, які ў сваім мястэчку жыве свабодна і разам са сваёй сям'ёй супрацьстаіць гэтаму рэжыму. Што з гэтага атрымаецца -- паглядзім на наступны год, бо ён мантажаваў яго цэлы год. Я чакаю сканчэньня мантажу, гэта будзе цікавая прэм'ера на ТБ "Палёнія 1", а потым мы будзем яго паказваць у Беларусі -- прыватным чынам, прывязу дыск -- і ў іншых краінах. Замова была ў Нарвэгіі, са студыі "Піраньня-фільм", дзе яму замовілі карціны пра Беларусь, Бірму і Паўночную Карэю.
[ 22/08/2006 18:41 ]
Шаноўны спадар Алесь, калісьці вядомы полські рэжысэр Кшыштаф Зануссі сказаў у размове з карэспандэнтам Свабоды, што ёсьць моманты ў гісторыі краіны, якія можна параўнаць да пажару - калігарыць дом, дык яго тушаць нятолькі пажарныя, але ўсе, хто побач, незалежна ад сваёй спэцыяльнасьці ці сацыяльнага статусу - мастакі, кандуктары, прадавачкі і г.д. Гэта быў ягоны адказ на пытаньне, ці павінен творца ўмешвацца ў палітычнае, грамадзкае жыцьцё, ці "тварыць" сабе ціха. Ці згодныя вы з такой пазыцыяй?
Цалкам згодзен з Занусі. Дадам, што ў свой час у 89 годзе старшыня Саюзу мастакоў Латвіі Джэма Скулмэ сказала: калі нашая краіна зараз у небясьпецы, мы павінны адкласьці нашыя палітры і пэндзлі і стаць яе грамадзянамі.
[ 22/08/2006 19:07 ]
VITAJU!!! Vielmi rady ubaczyc vas na forumie Svabody! Ja vuczyusia u RKM, i zausiody zachaplausia vaszym mastactvam. Ja pamiataju vaszyja rospisy u faje pieara aktavaj zalaj, i pamiataju jak vy praviali dla nas, vuczniau, excursiju. Zaraz ja zyvu u Amerycy. U mianie takoje da vas pytannie. Ja viedaju szto vy nia zadajecie pierajazdzac z Bielarusi, i vaskuju pazycyju ja razumieju, a ci planujecca adbycca vystava vaszych tvorau va USA? Z pavahaj, Todar.
У Амэрыцы жыве мае добрая сяброўка Валянціна Якімовіч, і яна вельмі хоча, каб я там размаляваў які-небудзь храм для эмігрантаў. У прыватнасьці, брат Юрася Беленькага зараз выкупіў будынак царквы, і мяркуецца, што калі яны падсабіраюць грошай, Валянціна будзе прасіць яго, каб я прыехаў размаляваць. Толькі ў гэтай якасьці -- з карцінамі, кліпамі і на працу я б мог зьезьдзіць у Амэрыку.
[ 22/08/2006 19:26 ]
Pavazhany Ales, Ya pamiatayu vash perrshiy skandalniy performance prisvechaniy "kamunistam" i "zhidam". U getym kantekste Vashi " antyzhidousliya" pogliady supadayuts s takimy "zorkamy" idealogii Lukashenki yak Skobelev, Zimouski etc. Adnachasova vy viadomy "mastatskiy" apazitsianer Lukashenki i yago attchenia. Yak Vy geta patlumachite? Barys
Цяпер я мару аб Беларусі і з жыдамі, і з камуністамі, і самае сьмешнае, што цяпер, калі пераважна зьехалі і габрэі, і камуністы, у нас у Беларусі няма беларускага. Яно, канечне, маё выступленьне 1988 году на сойме беларускіх суполак у Вільні, і мае пазьнейшыя пэрформансы маюць пад сабой адзін корань: і там і там ёсьць незадаволенасьць, пратэстны вэктар, вельмі моцнае незадавальненьне, якое вылілася ў гэтых словах і пэрформансах. На жаль, жыцьцё ня стала ідэальнейшым ні ад маіх пратэстаў, ні ад гэтых зьездаў, гістарычных падзей. Таму я адчуваю пэўную разгубленасьць.

Тады, у 1988 годзе, выходзіла шмат кніг, дзе было паказана, колькі працэнтаў габрэяў рабілі рэвалюцыю, і казалі, што ва ўсім вінаваты жыды, а я дадаў - і камуністы. Аказалася, ні жыды, ні камуністы не вінаватыя ў нашых бедах, хутчэй за ўсё - мы самі. Адсюль разгубленасьць, ад гэтага спазнаньня.
[ 22/08/2006 21:07 ]
Вы самі займаецеся продажам сваіх карцін ці ў вас ёсць менээджэр? Колькі каштуюць вашы карціны? Як і дзе іх купіць?
Прыяжджайце ў Бобр, і ўбачыце ўсё, што я там маю. Можаце купіць: ад 400 да 1000 умоўных адзінак. Мэнэджэра ў мяне няма.
[ 22/08/2006 23:26 ]
Прывіттаньне з Магілева. Алесь, памятаю, у свой час ты меў перспэктыўны плян свайго жыцьця. Як там зь яго рэалізацыяй. І наогул як лічыш жыцьцё атрымалася? прывітаньне і найлепшыя пажаданьні табе і тваім блізкім. Эдвард
Вельмі прыемна. Спадар Эдвард, я вельмі шчасьлівы. Я маю сына Міколку, дом на беразе роднага Бабра, я займаюся толькі мастацтвам і маю сваю радзіму, якой усё жыцьцё і кожную хвіліну ахвярую. Маю тут у Бабры людзей, якія памятаюць яшчэ майго дзеда. Даглядаю 82-гадовага бацьку. Я шмат падарожнічаю і вельмі мару пра дачушку, якую мы з жонкай цяпер чакаем.
[ 22/08/2006 23:41 ]
Прывітаньне, Алесь. Гэта цябе непакоіць Дзіма з Варшавы. Вельмі цешуся з нашага знаёмства й маю надзею на супрацоўніцтва ў будучым. Маю таксама да цябе пытаньне. Чым на тваю думку выклікана прыстасаванства пэўнай групы беларускіх артыстаў на дадзены момант. Ці яны перакананыя, што Лукашэнка- гэта на доўга ці проста карыстаюцца момантам каб зарабіць трошкі грошай? Ці можа гэта сьвядомы ідэалягічны выбар? А можа штосьці яшчэ? Дзякуй. Дарэчы віншую цябе й жонку Яню з хуткім папаўненьнем сям'і.
І невялікія грошы яны заробяць, і самі сябе падманваюць, але рухае імі нявер'е ў тое, што мастацтва і душа вечныя. Жывуць сёньняшнім днём. "Кушать очень хочется..."
[ 23/08/2006 02:06 ]
калі ласка, пракаментуйце выказваньне: "Мастацтва не ратуе сьвет, яно ратуе мяне"(Хасэ Марыя Галінда, Залаты Леў у намінацыі ’маладых творцаў’ на Венецыянскім Біенале сучаснага мастацтва 2005).дзякуй
На жаль, гэта - характэрны для нашай эпохі эгацэнтрызм.
[ 23/08/2006 07:29 ]
Дарагі Алесь, адкажы калі ласка якая з нашых партый табе найбольш даспадобы і чаму. Хто Ваш любімы беларускі палітык
Зь існых у Беларусі партый мне даспадобы дзьве: Партыя аматараў піва, якую стварыў Андрэй Рамашэўскі, і другая партыя - партыя зялёных, якія змагаюцца за чысьціню нашай Беларусі. Чаго не магу сказаць пра астатнія палітычныя партыі. Любімы палітык, які значны ўплыў на мяне аказвае дагэтуль, чые адозвы я чытаю і сачу за ацэнкай сытуацыі - Зянон Станіслававіч Пазьняк.
[ 23/08/2006 09:25 ]
Паважаны спадар Алесь! Вельмі ўдзячная Вам за тое, што ўзьнялі тэму творчае асобы ў сёньняшняй Беларусі. Як Вы ставіцеся да мастакоў, што абвяшчаюць сябе вышэй палітыкі? Ці згодны Вы з выразам "Мастак без пазыцыі - творчы імпатэнт"? З павагай, Кася.
Ня згодны. Проста так зараз у нас склалася жыцьцё ў Беларусі, што найбольш моцная творчая асоба абавязкова рэагуе на палітычныя падзеі, рэаліі і жыцьцё краіны, а калі яна іх знарок не заўважае і кажа, што можа быць вышэй за палітыку - гэта ня моцная творчая адзінка, ня яркая асоба.
[ 23/08/2006 10:40 ]
Дзень добры. Вельмі ўраджаны вашай грамадзянскай пазыцыяй. Калі б на Беларусі быў б такіх хоць адзін адсотачак. Алесь адкажыце, калі ласка, на такое пытаньне: 10 год мы ўжо жывем пад новарасейскай акупацыяй і ў справе самастойнасьці ня прасуналіся ані на крок. Якая самая вялікая памылка, на ваш погляд, якую робяць беларусы зараз. Дзякуй.
Усё менш і менш размаўляюць на беларускай мове.
[ 23/08/2006 11:58 ]
Спадар Пушкін, ці маюць вашы карціны камэрцыйны поспех? Ці можаце вы сам сябе пракарміць мастацтвам у сеньняшняй Беларусі?
Так, я з гэтага і жыву - канечне, вельмі сьціпла, але нічым іншым я не займаюся і ня буду займацца. Калі памру з голаду, значыць - карціны мае ня маюць посьпеху.
[ 23/08/2006 11:59 ]
Алесь, з якой жывелінай у вас асэнсоўваюцца зараз беларускія: патрыёт, здраднік, прадстаўнік улады, абыякавы грамадзянін?
Не люблю аплёўваць, люблю прымаць гэтых жывёл разам з сабой, прымяраць іх да сябе. Бо я сам і здраднік, і патрыёт, і нацыяналіст, і грэшнік, і сьвяты. Хутчэй за ўсё - дзьвюхногая жывёліна, вось з чым іх хочацца атаясамляць. Дзьвюхногая жывёліна з рознымі тварамі.
[ 23/08/2006 12:01 ]
Адкуль у вас такое прозьвішча? Якія тыповыя рэакцыі ці жарты вы чуеце, калі прадстаўляецеся? Не хацелі б іншае? ( у мяне ў самога характэрнае прозьвішча, дык і пытаюся...)
Я заўсёды падкрэсьліваю пры вітаньні: злобны беларускі нацыяналіст з парадаксальным прозьвішчам Пушкін. Прозьвішча спрадвечна бобрскае.
[ 23/08/2006 12:01 ]
Алесь, як да вас ставяцца ў Бабры мясцовыя людзі?
Дзеці і моладзь вітаюцца і галосяць: "Жыве Беларусь!", а бабулі і дзядулі пахмурна не вітаюцца і апускаюць вочы; калі я ім кажу: "Добры дзень" -- не адказваюць.
[ 23/08/2006 12:17 ]
Вам пэўна дзеўкі праходу не даюць... дапамагае гэта ў творчасці ці перашкаджае?
Гэта творчасьці вельмі дапамагае, таму што мастак павінен быць заўсёды ў цудоўным настроі душы, а каханьне - гэта і ёсьць настрой душы. Канечне, яно цяпер не такое, як да таго, калі я быў жанаты, але... Але я вельмі захапляюся новымі пачуцьцямі...
[ 23/08/2006 12:18 ]
Што для вас выяўленчы сымбаль Беларусі?
Жанчына-беларусачка зь ейнымі вачыма, поўнымі сьлёз, прыгожым станам, расхінутымі ў любові... рукамі.
[ 23/08/2006 12:30 ]
Dobraga dnia jashche raz!Zdaecca,Pershy zjezd nacyjanalistau adbyusia u1994-m?Adamovich.
Так, сапраўды. Прабачце. Зьезд адбыўся 25-27 лістапада 1994 году.
[ 23/08/2006 12:33 ]
Алесь, ці праўда што вы пішыце вершы, але ніхто не друкуе?
Няпраўда.
[ 23/08/2006 13:05 ]
Прывітанне, Алесь! Пішу табе, каб выказаць словы падтрымкі і подзіву за тое, што робіш. Табе і тваёй сям'і - шчасця, здароўя (асабліва маленству) і доўгіх гадоў багатага духоўнага (але не толькі :))) жыцця. Трымайся! Жыве Беларусь! Анджэй Пісальнік
Дзякуй за словы падтрымкі.
[ 23/08/2006 13:24 ]
Мы заканчваем нашу онлайн-канфэрэнцыю. Просім прабачэньня ва ўсіх, на чые пытаньні не пасьпелі адказаць. Вэб-рэдактар.
Удзячны вам усім, што жыву з вамі, адчуваю вашыя хваляваньні, цікавасьць, адчуваю сваю эпоху, народ і неабыякавасьць людзей да маёй асобы. Вельмі так хачу жыць надалей.
 галоўная
 угару