[ svaboda logo ] [ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
форум  


20 Чэрвеня 2007
Аляксандар Ярашук
У сераду 20 чэрвеня а 9.30 паводле менскага часу ў Інтэрнэце на вэб-сайце Свабоды адбудзецца онлайн- канфэрэнцыя са Старшынём Беларускага Кангрэсу дэмакратычных прафсаюзаў Аляксандрам Ярашуком.

Менавіта парушэньні правоў прафсаюзаў былі прычынаю пазбаўленьня Беларусі гандлёвых прэфэрэнцыяў.

Камэнтуючы рашэньне Эўракамісіі, у інтэрвію Свабодзе Аляксандар Ярашук сказаў: “Радавацца, што краіна губляе некалькі дзесяткаў ці некалькі сотняў мільёнаў эўра -- было б проста ненармальна. Нас задавальняе тое, што мы змагаліся за свае правы, што ў той сітуацыі, калі нават адзін шанец ёсьць з сотні абараніць свае правы, мы змагаліся. І з гэтай нагоды ў нас ёсьць пачуцьцё гонару за сваю арганізацыю, і мы бачым, наколькі нашыя людзі сталі больш упэўненыя. Канешне, гэта – перамога”.
19.12.2006
Ваша Свабода
10.01.2007
Аляксандар Рар

17.01.2007
Станіслаў Багданкевіч

24.01.2007
Алег Трусаў

31.01.2007
Станіслаў Гусак
07.02.2007
Алесь Бяляцкі

14.02.2007
Аляксандар Мілінкевіч

20.02.2007
Анатоль Лябедзька
28.02.2007
Аляксандар Вайтовіч
07.03.2007
Навошта ўлады ўшаноўваюць Суворава?

14.03.2007
Юры Хашчавацкі

21.03.2007
Віктар Івашкевіч

28.03.2007
Івонка Сурвіла
04.04.2007
Малады фронт

11.04.2007
Аляксей Марачкін
18.04.2007
Валерыя Навадворская
25.04.2007
Іван Нікітчанка

02.05.2007
Жанна Літвіна

09.05.2007
Сяргей Драздоўскі

16.05.2007
Сакрат Яновіч

23.05.2007
Аляксей Янушэўскі

30.05.2007
Малады фронт

07.06.2007
Віктар Шэндэровіч
13.06.2007
Барыс Нямцоў
27.06.2007
Уладзімер Падгол
04.07.2007
Карэн Ст’юарт
11.07.2007
Анатоль Шумчанка
18.07.2007
Алег Алкаеў

25.07.2007
Паэт Уладзімер Някляеў

29.07.2007
Андрэй Хадановіч.

08.08.2007
Валянцін Мацкевіч
15.08.2007
Валянцін Голубеў
08.01.2007
Сьвятлана Алексіевіч
29.08.2007
Леанід Путырскі
05.09.2007
Павал Севярынец
12.09.2007
Станіслаў Шушкевіч
19.09.2007
Віталь Сіліцкі
25.09.2007
Ўладзімер Арлоў
10.10.2007
Аляксандар Мілінкевіч
17.10.2007
Віктар Івашкевіч
24.10.2007
Юры Беленькі
31.10.2007
Леанід Маракоў
07.11.2007
Руся (Марына Шукюрава)
11.01.2007
Давід Какабадзэ: падзеі ў Грузіі
21.11.2007
Алесь Ліпай
27.11.2007
Райнэр Лінднэр
12.05.2007
Барыс Нямцоў
2003  2004  2005  2006
[ 18/06/2007 21:13 ]
Ці будзеце вы балатавацца на наступных выбарах прэзідэнта? Вы чалавек партыйны?
Я беспартыйны. Што датычыць удзелу ў прэзыдэнцкіх выбарах, дык насамрэч, на мой погляд, у іх ёсьць сэнс удзельнічаць толькі ў тым выпадку, калі ёсьць магчымасьць праводзіць свабодныя і справядлівыя выбары. У нашым выпадку гэта абсалютна нерэальна, маючы на ўвазе існуючую палітычную сыстэму і сыстэму ўлады. Гэта тое самае, што гуляць з напарстачнікам у напарсткі. Я лічу, што гэта проста ня мае ніякага сэнсу.
[ 18/06/2007 23:51 ]
Александр, Вы своими действиями сделали больше чем вся псевдооппозиция Лебедько-Вечерко-Калякин-Милинкевич. Вы без крика и гвалта добились диктаторский режим ехать в Европу и просить не вводить санкции против страны. Намерены ли Вы брать на себя роль лидера оппозиции? Есть ли у Вас команда?
Па-першае, скажу, што можа і ёсьць неабходнасьць крытычнаставіцца да дзеяньняў апазыцыі, але трэба разумець, што мы ўсе разам робім адну справу, і гэтая справа скіраваная на тое, каб Беларусь зрабілася дэмакратычнай і езалежнай дзяржавай. Другая рэч, у выніку суб'ектыўных і аб'ектыўных абставінаў, можа, не ва ўсіх так атрымліваецца, як належыць і як хацелася б. І дарэчы, яне пераацэньваю. свае магчымасьці, і лічу, што калі ўдалося зрабіць нейкую канкрэтную справу, дык найперш таму, што была моцная арганізацыя. Трэба мець на ўвазе, што арганізацыя, якую я ўзначальваю -- гэта абсалютна рэальная арганізацыя. І нават у цяжкіх умовах яна можа шмат што рабіць і мае вялікі патэнцыял. Таму ня толькі я адзін, а сябры незалежных, свабодных прафсаюзаў зрабілі ў свой час мужны выбар і прыйшлі ў нашыя арганізацыіпрацоўных. Гэта -- і адказ на пытаньне пра каманду. Канешне, каманда ёсьць, ёсьць кім ганарыцца і на каго абаперціся.
[ 19/06/2007 14:38 ]
Спадар Ярашук, ці былі да вас звароты ад уладаў каб вы зьмякчылі пазыцыю, спробы знайсьці кампраміс з іх боку?
Я ня буду крывіць душой -- было такое. І былі нават кулюарныя сустрэчы. Дарэчы, я да гэтага станоўча стаўлюся. Калі выяўляецца пазыцыя людзей, якія можа хоць у нейкай ступені пачалі адчуваць адказнасьць за тое, што можа адбыцца. Калі нават яны і ня маюць ніякай адказнасьці, але , тым ня менш, захваляваліся, занепакоіліся -- гэта ўсё станоўчы вынік, яго трэба, канешне, належным чынам ацэньваць. У мяне была сустрэча са спадарыняй Пяткевіч, і я пра гэта адкрыта казаў, каб не было маніпуляцый ніякіх. Гэта было недзе ў сярэдзіне траўня. Я наўпрост заявіў пра сваю пазыцыю і сказаў, што толькі тады магу плячо падстаўляць, калі дзеяньні сёньняшняй улады будуць скіраваныя ў бок дэмакратызацыі палітычнай сыстэмы. І сказаў, што мне ня верыцца абсалютна, што штосьці яны будуць рабіць. Яны не падобныя ні на самазабойцаў, каб дэмакратызаваць палітычную сыстэму, ні на вялікіх рэфарматараў, каб увайсьці належным чынам у гісторыю, стаўшы на шлях палітычных і эканамічных рэформаў, маючы на ўвазе, што гэтым самым выносяць сабе прысуд. Вось такі быў зьмест размовы з прадстаўнікамі ўлады.
[ 19/06/2007 14:39 ]
ЯК вы будзеце адказваць на крытыку ўладаў, што вы нанеслі шкоду краіне?
Ведаеце, з майго пункту гледжаньня, як у прымаўцы -- сабака брэша, а караван ідзе. Дарэчы, у іх сёньня своеасаблівы момант ісьціны, як і што рабіць. Будзе абсалютна яскрава відавочна, ці то яны кіруюцца насамрэч інтарэсамі справы, інтарэсамі краіны, інтарэсамі народа, і пачнуць выконваць рэкамэндацыі МАП. Ці то яны абвесьцяць нас, асабліва на фоне наплываючых цяжкасьцяў, "пятай калонай", а МАП, Эўразьвяз -- зьнешнімі ворагамі. Аглядвацца на ўс гэта -- дык навошта тады было займацца справай? І дарэчы, той факт, што ніколі на працягу апошніх гадоў маё прозьвішча і назва нашай арганізацыі не гучала ў тэлеэфіры, у дзяржаўных СМІ, таксама шмат пра што кажа. І справа ня ў тым, што яны нас больш баяцца, а палітычнай апазыцыі -- менш. Справа ў тым, што насмрэч яны ведаюць, што рабіць з людзьмі, якія выходзяць на вуліцы з палітычнымі патрабаваньнямі, але ня ведаюць, што рабіць з рабочымі, які выходзіць, не атрымоўваючы належныя заробкі і маючы нізкі ўзровень жыцьця. І ў гэтым яшчэ адна праблема сёньняшняй палітычнай сыстэмы. Але хай галава за яе баліць у тых, хто такую сыстэму стварыў.
[ 19/06/2007 14:41 ]
Господин Ярошук, сколько членов объединяет ваш конгресс?
Абсалютна дакладная лічба -- восем з паловай тысяч. Менавіта столькі ўваходзіць у склад нашых трох прафсаюзаў - Беларускага незалежнага прафсаюзу, Свабоднага прафсаюзу беларускага і Свабоднага прафсаюзу мэталістаў. Мы лічым, што для ўмоў нашай краіны гэта вельмі і вельмі ўнушальная лічба -- восем з паловай тысяч свабодных грамадзян, якія ўжо ніколі ня будуць рабамі. Гэта добра падрыхтаваны атрад рабочых, якія зрабілі свой выбар на карысьць свабоды і дэмакратыі.
[ 19/06/2007 16:13 ]
Спадар Ярашук, як бы вызначылі ўзровень галечы, які небясьпечны для ўлады, калі ўзьнікне пагроза сацыяльнай базе рэжыму?
Я мяркую, што не павінна дасьці людзі да такога стану, калі б яны, як кажуць, “пачалі грызьці падваконьнікі”. Дастаткова, каб былі нейкія перабоі з выплатай заробкаў, і тады людзі пачнуць хвалявацца. Прыклад – калі тры гады таму стыхійна выйшаў мотавелазавод і перакрыў Партызанскі праспект. Ці нядаўні веснавы страйк у адным з калгасаў Астравецкага раёну. А такая сітуацыя, з майго пункту гледжаньня, досыць верагодная ў нашых абставінах. Галоўныя эканамічныя праблемы яшчэ наперадзе.
[ 19/06/2007 18:15 ]
ці выйгравалі вы калі судовыя справы для сваіх членаў?
Выйгравалі, і неаднойчы. Хачу распавесьці, што датычыць працоўнага заканадаўства ці яго парушэньняў, то ў большасьці выпадкаў там нагэтулькі красамоўныя парушэньні з боку адміністрацыі, што нават суд ня можа вынесьці прысуд, інакш як падтрымаць чалавека, супраць якога былі ганеньні. І таксама ў якасьці прыкладу, апошні выпадак, веснавы – калі на “Кока-Коле” нашыя актывісты стварылі першасную ячэйку Свабоднага прафсаюзу беларускага, і імгненна звольнілі чалавека, які там узначальваў гэтую справу. Мы яго праз суд узнавілі на працы, іншая справа, што ён сам вымушаны быў звольніцца. Супраць яго пачалося адкрытае паляваньне з боку транс-нацыянальнай карпарацыі (ТНК), а мы ведаем, што ТНК праводзяць актыўную антыпрафсаюзную палітыку. Выснова: для таго, каб прафсаюзы маглі свабодна стварацца і дзейнічаць, павінна зьмяніцца ў цэлым палітычная сытуацыя ў краіне.
[ 19/06/2007 18:15 ]
как с вами связываться?
Мой офісны тэлефон 214-89-05 ці –06, і яшчэ адзін 249-31-79. Офіс на вуліцы Якубава, 80-80, 15-ты паверх, гэта Серабранка.
[ 19/06/2007 20:46 ]
Ну радоваться или нет,тут еще поспорить нужно. То,что эти сволочи творили и продолжают творить с нашим незавизимым профсоюзом на нашем предприятии (Бобруйский БШК), то это еще такую наглость поискать нужно и поэтому поводу у меня несколько вопросов: Не дрогнет ли Запад и не введет ли снова льготы через 2-10 месяцев,как поступило преславутое ООН? Ведь каких-либо уступок в сторону независимых профсоюзов со стороны власти нет и не может быть. И готовитесь ли Вы к новым волнам репрессий в связи с отменой льгот? Кои могут последовать мгновенно, власть очень злопамятная. Как настроение членов независимых профсоюзов, нет ли в их стане брожения? Пресс данный не каждый выдержит. Всего Вам светлого и умного, держитесь, хамство не вечно, а грязь отмоем. Спасибо большое что не сдаетесь. Жыве Беларусь!
Тое, што прэфэрэнцыі будуць вернутыя, як Вы кажаце, праз некалькі месяцаў, -- абсалютна выключана. Рашэньне прынятае, і да яго Эўразьвяз можа вяртацца толькі ў адным выпадку. Гэта калі беларускі урад будзе выконваць рэкамэндацыі Міжнароднай арганізацыі працы. Я пра гэта кажу абсалютна адказна, добра ведаючы “унутраную кухню” эўрапэйскай камісіі, і Міжнароднай арганізацыі працы, і міжнароднага прафсаюзнага руху. Менавіта дзякуючы спалучэньню трох гэтых фактараў і стала магчымым прыняцьце рашэньня аб прэфэрэнцыях. Таму звароту назад проста так, за прыгожыя словы з вуснаў беларускага ўраду, - ня будзе.

Пра сутнасьць нашай улады нам добра вядома, і яны даўно б сьцерлі нас у парашок, калі б маглі. Ня могуць і ня змогуць. Па-першае, не такія ў нас людзі, каб кагосьці баяцца, і мы гэта даказалі неаднойчы. Па-другое, мы ўвесь час адчуваем вельмі моцную падтрымку з боку міжнароднай супольнасьці. Перш за ўсё – міжнароднага прафсаюзнага руху. Прафсаюзная салідарнасьць – гэта не пустыя словы.
[ 20/06/2007 09:26 ]
Як Вы ставіцеся да публікацыі ў "Нашай Ніве", дзе прапануецца апазыцыі прыкласьці ўсе намаганьні, каб вярнуць прэфэрэнцыі для Беларусі?
Ведаеце, гледзячы які сэнс укладаць у гэтыя паняцьці. Калі гэта рабіць праз прымус ураду выканаць рэкамэндацыі МАП, а гэта значыць, у нейкай ступені дэмакратызаваць палітычную сыстэму краіны, то чаму б і не? Я можа адкрыю адну невялікую таямніцу, калі некалькі гадоў таму мы з прадстаўнікамі Міжнароднага Бюро працы распачыналі гэты працэс у адносінах прэфэрэнцый, дык мы мелі на ўвазе ня толькі праблемы прафсаюзнага руху у краіне, а і праблемы палітычнай сыстэмы краіны ўвогуле. І менавіта такім чынам былі сфармуляваныя рэкамэндацыі. Іншая справа, што гэтая тэма нашу апазыцыю ня вельмі кранае і цікавіць. Я лічу, больш па суб’ектыўных прычынах. Але я лічу, што насамрэч мы зараз маем які-ніякі інструмэнт для сур’ёзнага ўзьдзеяньня на палітычную сыстэму і існуючую ўладу у Беларусі. І маем яго разам з краінамі Эўразьвязу.
[ 20/06/2007 09:54 ]
Ці вашая арганізацыя прадстаўленая ў Інтэнэце?
Так, прадстаўленая. Наш сайт www.bkdp.org
[ 20/06/2007 10:12 ]
какая зарплата у начальства профсоюзов, у вас лbчно?
Я лічу справай гонару тое, што мы дамагліся, каб зьбіраліся у арганізацыі складкі, каб нашая арганізацыя была празрыстая і каб я атрымліваў заробак ад сваіх працадаўцаў. Што датычыць памераў майго заробку, дык ён прыкладна адпавядае сярэдняму па краіне, можа, крыху болей.
[ 20/06/2007 10:39 ]
(Вэб-рэдактар) Завяршаем нашую канфэрэнцыю. Вашае пажаданьне слухачам Свабоды і наведнікам нашага сайту.
Жадаю веры, надзеі, і ў нас абавязкова ўсё атрымаецца. Жыве Беларусь!
 галоўная
 угару