[ svaboda logo ] [ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
форум  


14 Лютага 2007
Аляксандар Мілінкевіч


Аляксандар Мілінкевіч -- лідэр дэмакратычных сілаў, былы кандыдат у прэзыдэнты Беларусі -- нарадзіўся ў 1947 годзе ў Горадні. Скончыў Гарадзенскі пэдінстытут і асьпірантуру Інстытуту фізыкі Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі. Кандыдат фізыка-матэматычных навук. Стажыраваўся ва ўнівэрсытэце Монпэлье (Францыя, 1980) і Каліфарнійскім унівэрсытэце (ЗША, 1998), прайшоў курс навучаньня у эўрапейскім цэнтры дасьледаваньня праблемаў бясьпекі ў Гарміш-Партэнкірхэне (ФРН, 2000). У 1980-1984 гадох загадваў катэдрай Сэтыфскага ўнівэрсытэту (Альжыр), быў дацэнтам Гарадзенскага ўнівэрсытэту (1978-1980, 1984-2000).

Быў намесьнікам старшыні гарвыканкаму Горадні з 1990 па 1996. Заснавальнік і кіраўнік грамадзкай арганізацыі “Ратуша”. У 2001 годзе быў кіраўніком перадвыбарчага штабу кандыдата на прэзыдэнта Сямёна Домаша. Краязнаўца, знайшоў пахаваньне апошняга караля Рэчы Паспалітай Станіслава Аўгуста Панятоўскага, рэстаўраваў найстаражытнейшы ў Эўропе гарадзенскі вежавы гадзіньнік. Валодае ангельскай, францускай і польскай мовамі. Жанаты другім шлюбам, ад першага мае двух сыноў.
19.12.2006
Ваша Свабода
10.01.2007
Аляксандар Рар

17.01.2007
Станіслаў Багданкевіч

24.01.2007
Алег Трусаў

31.01.2007
Станіслаў Гусак
07.02.2007
Алесь Бяляцкі

20.02.2007
Анатоль Лябедзька
28.02.2007
Аляксандар Вайтовіч
07.03.2007
Навошта ўлады ўшаноўваюць Суворава?

14.03.2007
Юры Хашчавацкі

21.03.2007
Віктар Івашкевіч

28.03.2007
Івонка Сурвіла
04.04.2007
Малады фронт

11.04.2007
Аляксей Марачкін
18.04.2007
Валерыя Навадворская
25.04.2007
Іван Нікітчанка

02.05.2007
Жанна Літвіна

09.05.2007
Сяргей Драздоўскі

16.05.2007
Сакрат Яновіч

23.05.2007
Аляксей Янушэўскі

30.05.2007
Малады фронт

07.06.2007
Віктар Шэндэровіч
13.06.2007
Барыс Нямцоў
20.06.2007
Аляксандар Ярашук
27.06.2007
Уладзімер Падгол
04.07.2007
Карэн Ст’юарт
11.07.2007
Анатоль Шумчанка
18.07.2007
Алег Алкаеў

25.07.2007
Паэт Уладзімер Някляеў

29.07.2007
Андрэй Хадановіч.

08.08.2007
Валянцін Мацкевіч
15.08.2007
Валянцін Голубеў
08.01.2007
Сьвятлана Алексіевіч
29.08.2007
Леанід Путырскі
05.09.2007
Павал Севярынец
12.09.2007
Станіслаў Шушкевіч
19.09.2007
Віталь Сіліцкі
25.09.2007
Ўладзімер Арлоў
10.10.2007
Аляксандар Мілінкевіч
17.10.2007
Віктар Івашкевіч
24.10.2007
Юры Беленькі
31.10.2007
Леанід Маракоў
07.11.2007
Руся (Марына Шукюрава)
11.01.2007
Давід Какабадзэ: падзеі ў Грузіі
21.11.2007
Алесь Ліпай
27.11.2007
Райнэр Лінднэр
12.05.2007
Барыс Нямцоў
2003  2004  2005  2006
[ 12/02/2007 22:29 ]
Уважаемый Александр Милинкевич!Если Александр Григорьевич Лукашенко для Вас уважаемый,то Вы для меня неуважаемый!Евгений.
Уважаемый Евгений, есть нормы официального письма.
[ 12/02/2007 22:32 ]
Сп. Мілінквіч.Уявім сабе сытуацыю: Лукашэнка выпускае Казуліна, Дашкевіча, Садоўскую ды іншых, але нібыта праз амністыю. АМАП пеастане ганяць па горадзе 15-20 чалавек кожнае 16-ае чысло месяца, а ў шапікі вернуцца незалежныя газэты агульным накладам у 40 тыс. эгзэмпляраў. І што далей? Больш прэтэнзіяў няма? А яму гэта зрабіць не так і складана: палітвязьні людзі неўплывовыя, а наклад газэтаў не такі істотны, тым больш праз нейкі час іх можна будзе зноў зачыніць. Ці ня лічыце Вы гэта палітычным інфантылізмам? byllion
Не, не лічу. Гутарка ідзе пра пакрокавую стратэгію. У палітыцы гэта найбольш тыповы выхад з крызісу. Супрацоўніцтва скончваецца, як толькі адзін з бакоў прыпыняе крокі насустрач.
[ 12/02/2007 22:40 ]
Мой ребёнок не засыпал всю ночь,а волчок так и не пришёл и за бочок его не укусил.Боюсь,что с Бабайкой будет та же история.Подскадите,как ещё можно влиять на ребёнка?И если будет время,ответьте,когда Беларусь станет действительно правовым государством?Последнее не обязательно.
Я абсолютно уверен, что диктатура не имеет перспектив, ни экономических, ни духовных, ни социальных. Время предельно спрессовано и события развиваются быстрее, чем предполагали оптимисты.
[ 12/02/2007 22:53 ]
Я Вас встретил в магазине Дионисий и пригласил на свою выставку в галерее "Подземка" (пр. Независимости, 43) 16 февраля в 18:00, посвященную жертвам мракобесия. Делаю это повторно. С уважением, А. Федоров
Планирую обязательно прийти
[ 12/02/2007 22:57 ]
Уважаемый Александр Владимирович! За прошедший год я глубоко разочаровался в Вшей деятельности так же как и десятки моих друзей и знакомых. Вы для меня стали символом перемен и были надеждой на перемены весной 2006 года. Выбирая между Вами и Козулиным я выбрал Вас, т.к. смотря в Ваши глаза видел как они горели честностью и открытостью беларуса. Но Ваши действия, а скорее бездействия и слабость привели к тому, что я был очень разочарован Вами после провала лично Вами площади, когда Ваша команда не только не сумела организовать ее (площадь), но и направить энергию в нужное русло. Я был глубоко разочарован вашими пустыми действиями 26 апреля и полным провалом движения «За свободу» о котором Вы говорите уже почти год. Вы ввязались в игру Лебедько и Вечерко по поводу конгресса, который ничего не решит, а только призван стать формой отчета для доступа к финансовым ресурсам для указанных персон. Вы получили огромное доверие, но Вы его растеряли. Думаю, Вы бы сейчас очень хорошо смотрелись в качестве министра по делам Европы у более сильного лидера оппозиции, которого Вы должны сами определить исходя не из финансовых соображений, а так как велит Вам совесть.
Я внимательно отношусь ко всем советам. Но я борюсь не за должность и не за финансы, а делаю наше общее дело.
[ 12/02/2007 22:57 ]
Уважаемый Александр Владимирович, если Вы откинете личные амбиции, то кого Вы бы хотели видеть сегодня в роли лидера страны? Кто мог бы стать сегодня человеком вокруг которого смогли бы сплотиться и левые и правые и БНФ и чиновники? Очевидно, что Вы эту роль проиграли и не смогли и не сможете стать к сожалению таким человеком, но Ваш авторитет может сработать для консолидации вокруг символа.
Безусловно, роль лидера велика. В наших условиях ее, правда, часто гипертрофируют. Победа складывается из действий огромного количества людей. Для того, чтобы лидер смог консолидировать разные силы, нужны не только его умение и воля, но и желание тех, кто называет себя лидерами оппозиции.
[ 12/02/2007 23:03 ]
С интересом прочитал Ваше письмо к Лукашенко и был несколько поражен вашей «слепости». Вы пишите человеку, который не имеет никаких полномочий на управлению страной ни как президент ни как «руководитель». Считаю, что письмо от Вас одного, а не от широкой коалиции с участием в том числе бывших руководителей Беларуси спикером парламента, министров, депутатов выглядит смешным и нелепым. С одной стороны вы говорите, что Лукашенко нелегитимен, чем показываете свое незнание самого понятия «легитимность» с другой стороны пишите Лукашенко письмо. Неужели Вы всерьез думаете, что Лукашенко будет с Вами вести переговоры и встречаться? Вы б еще у него пост главы МИД у него попросили
Сегодняшняя власть в Беларуси не признана ни демократическими силами, ни подавляющим большинством демократических стран. Однако реально Лукашенко – руководитель страны. Я написал это обращение не потому что я верю, что ему будет легко пойти на уступки и начать диалог с ЕС и оппозицией, а потому, что мы конструктивны и боремся не столько за власть, сколько за будущее Беларуси. И постов министерских у Лукашенко просить не будем.
[ 12/02/2007 23:07 ]
когда вы поможете материально потерявшим работу после выборов как обещали ,прошел уже год , наверно вы не держите слово . а еще зовете людей на площадь , люди побоятся сново потерять работу
За этот год не мало сделано. Есть возможность трудоустройства для потерявших работу и внутри страны и вне Беларуси. Белорусы также помогают белорусам материально. Подробно о вашей проблеме можете поговорить по тел. 6203487
[ 12/02/2007 23:13 ]
Уважаемый Александр Владимирович! Вы наверняка читали материал про «Сергея КаряКина». Если такой человек на самом деле появиться в ближайшие дни или Россия даст понять кого она хочет видеть во главе Беларуси, каковы будут Ваши действия? Сможете ли Вы перебороть свои амбиции и поддержать «Сергея КаряКина», который является всего лишь образом.
В России есть политические силы, которые хотели бы продолжить «строительство» Союзного государства. Им бы хотелось, чтобы после Лукашенко Беларусь возглавил человек, продолжающий интеграцию. Я твердо стою на позиции независимости нашей страны. И считаю, что она будет в опасности до тех пор, пока у нас в стране нет демократии.
[ 12/02/2007 23:18 ]
25 марта в день Воли планируется снова выход людей на улицы. Люди выйдут с надеждой. План действия известен. Площадь и метро будут перекрыты, людей оттеснят в другие места, может быть часть людей сможет собраться в парке. Все послушают Вашу и Ко речи какой плохой Лукашенко и что мы «Разам», покричим «Жыве Беларусь», услышим, знакомую фразу «до новых встреч на Чернобыльском шляхе». Итак уже продолжается более 10 лет. Вам не приходило в голову что-нибудь изменить в сценарии? Например вместо площади призвать людей собираться возле телецентра, ставить там палатки и требовать прямого эфира?
Разрабатываются несколько вариантов сценариев на день Воли. То, что вы предлагаете, тоже может быть одним из них. Спасибо.
[ 12/02/2007 23:23 ]
По последним социологическим опросам Манаева, Ваш рейтинг опустился ниже рейтинга Зенона Позняка, которого никто не видел уже более 10 лет, но дух и идеи которого живут. «Зенон-Хоп» как раз отражает настроение масс в обществе. В 2001 году «единый кандидат Гончарик» набрал голосов больше (около 42 %), чем Вы (около 30 %) в 2006 году, под данным того же Манаева. Скажите с чем это связано?
В Беларуси социологические опросы лицензируется, что фактически означает запрет для деятельности независимых социологов. Поэтому, по моему убеждению, никто не может назвать точную цифру результатов выборов 2001 года и тем более 2006 г. Я активно участвовал в обеих президентских кампаниях и абсолютно уверен, что в 2006 году действия оппозиции были гораздо более активные и целенаправленные.
[ 12/02/2007 23:28 ]
Michas (Miensk) Spadar Milinkievic, ci majecie vy palitycnyja suviazi z Zianonam Pazniakom?
На жаль, не.
[ 12/02/2007 23:29 ]
Сергей Караганов назвал Вас «слабым для Беларуси политиком» и он не понимает как Вас смогли и почему Вас выбрали единым кандидатом, хотя, по его словам, в Беларуси есть более сильные и достойные личности. Как Вы расцениваете данные слова Караганова и свой провал на Восточном векторе политики (Россия)?
Каждый имеет право на свое мнение. У меня достаточно опыта, воли и решимости. На восточном направлении провала нет, есть проблемы. Они состоят в том, что Россия видела бы президентом Беларуси пророссийсского человека, а я - пробелорусский.
[ 12/02/2007 23:30 ]
Ці падабаецца вам гурт Таварыш Маўзэр?
Так. Як і хлопцы, я веру, што "Беларусь будзе вольнай”.
[ 12/02/2007 23:36 ]
Добры дзень,паважаны Аляксандар! Хацелась б высветліць некаторыя пытаньні аб акцыі 25 сакавіка. 1.Ці ставіце вы якія-небудзь мэты,акрамя таго,як проста зноў пакрычаць у мікрафон і разыйсьціся па дамах? 2.Вы добра разумееце,што правесьці мітынг на Каліноўскага нам не дазволяць,трэба будзе зьбірацца з боку "ГУМа".А што потым?Прарывацца на Каліноўскага?Зноў жа,зь якой мэтай?І ці гатовыя вы абараніць народ і арганізаваць натоўп? (гэтае пытаньне мяне хвалюе больш за ўсе). І хацелася б Вам параіць: стварыце свой рух,толькі сапраўдны - са шматлікімі адгаліненьнямі.Я веру,што ў Вас гэта атрымаецца,бо іншыя партыі ўжо ні на што ня здольныя. Дзякуй! З павагай,Антось!
Я ўжо казаў, што мы працуем над тым, як арганізаваць сьвяткаваньне 25 сакавіка. Зьмест – пакуль што творчая таямніца. Што тычыцца руху, то ён пасьпяхова ствараецца па ўсёй краіне. Справа няпростая, але альтэрнатывы няма. Далучайцеся. Дзякуй.
[ 12/02/2007 23:42 ]
25 марта на площади собирается 100.000 человек - Ваши действия?
Мы побеждаем!
[ 13/02/2007 00:25 ]
Shanouny Aliaksandar Uladzimiravich! Pytanne da Vas davoli vialikae: Ci pryjdzece Vy na Ploshchu Svabody sennia a 18 gadzine? Z Dnem sviatoga Valiancina! Malady Front.
Буду, каб Вас павіншаваць
[ 13/02/2007 07:41 ]
Вітаю вас, спадар Аляксандр. Вы малайчына, што нарэшце становіцеся сапраўдным лідэрам, а не марыянеткай у руках "лябедзек ды вячорак". Правадзіце сваю палітыку, стварайце нарэшце свой рух. Рабіце нешта карыснае і да вас пацягнуцца людзі. АГП і БНФ на чале са сваімі "лідарамі" не збіраюцца перамагаць рэжым. Пакуль толькі вы яшчэ не здрадзілі... Ці ведаеце вы, як перамагчы рэжым і што трэ зрабіць для гэтага? Якія будуць у блізкай перспектыве крокі? Ці плянуюцца нейкія праграмы, кампаніі, мітынгі?
Каб перамагчы рэжым, трэба аб'яднаць і мабілізаваць тых людзей, якія хочуць пераменаў, пазбавіць гэтых людзей страху. Рух «За Свабоду» якраз і мае гэта на мэце. У дыктатарскіх краінах зьмены адбываюцца выключна за кошт масавых вулічных акцыяў негвалтоўнага супраціву. Патрэбныя інфармацыйныя кампаніі і падтрымка рэпрэсаваных. Мы гэтым ужо займаемся.
[ 13/02/2007 09:26 ]
Спадар Аляксандар, ці прыйдзеце Вы 14 лютага у 18 гадзінау на Плошчу Свабоды каб разам з бларускай моладзьдзю распачаць Гарчую вясну 2007? Ці не баіцеся Вы затрыманьня? Дзякуй. Вадзім.
Сустрэнемся на плошчы. Затрыманьняў не баюся. Дзякуй.
[ 13/02/2007 09:31 ]
Аляксандар Уладзіміравіч, ці прыйдзеце Вы у Дзень сьвятога Валянціна на Плошчу Свабоды каб разам з беларускай моладзьдзю распачаць Гарчую вясну 2007? Маладафронтауцы лічаць, што толькі шчырай адкрытай альтэрнатывай можна перамадчы дыктатуру. Ці згодны Вы з імі, ці Вы лічыце, што моладзевы рух павінен сысьці у глухое падпольле? Дзякуй за увагу.
Гэта ўлада хацела, каб мы сышлі ў глухое падпольле, але мы ня маем права гэта зрабіць.
[ 13/02/2007 09:39 ]
Александр, не пришло ли для оппозиционных сил время перейти от противостояния режиму Лукашенко к реальной работе с населением? К сожалению, приходится наблюдать, как многие недовольные действиями Лукашенко в итоге выбирают его как "уже знакомое зло". Они не видят в оппозиции реальной альтернативы, поскольку все ее действия зациклились на одном - поменять Лукашенко на кого-то иного. А что будет дальше – неизвестно. И люди домысливают, что дальше начнется разруха, голод и так далее. Не лучше ли сосредоточится на перспективах? То, что это подразумевает смену власти, будет понятно само собой.
Я согласен с Вами. Во время выборов нас поддержали люди, которые хотели свободы и правды, а чтобы расширить число сторонников, нам необходимо ясная и привлекательная альтернатива развития страны. Работаем над этим. И в том, что оппозиция занимается недостаточной работой с людьми, вы тоже правы. Стараюсь как можно чаще бывать в регионах и встречаться с жителями малых городов и деревень.
[ 13/02/2007 10:07 ]
Дабрыдзень. Аляксандру, адкажыце, калі ласка, на такія пытаньні. 1. у якой стадыі цяпер ваша палітычная дзейнасьць? ці ідзяце вы паводле існага пляну або чакаеце, што адбудзецца далей, як будзе разьвівацца сытуацыя, каб сфармаваць сваю стратэгію? 2. у вашым слове па выдачы пасьпедчаньня кадыдата ў прэзыдэнты вы пакляліся зрабіць усё, усё магчымае для таго, каб Беларусь стала вольнай? ці лічыце вы, што спраўдзілі (спраўджваеце) гэтую клятву? дзякуй. Павал, Менск.
Хацелася б зрабіць значна-значна больш. Я не задаволены тым, што палітычная кааліцыя засяродзілася на ўнутраным змаганьні паміж сабой. Высьвятленьне ўзаемаадносін – сёньня гэта асноўная праблема для нас.
[ 13/02/2007 10:10 ]
Добры дзеь! Я заўсёды вамі захапляюся, як толькі першы раз вас убачыў то падумаў "ну ывось зьявіўся чалавек які рэальна зможа вярнуць дэмакратыю" 25 сакавіка, гэтае самая важкая дата ў гісторыі Беларусі, мне вось цікава, ці йдзе падрыхтоўка да мітынга? Проста мне насамрэч не было вельмі прыемна йсьці дахаты 19 сакавіка. Я разьлічваў што мы застанемся. У выніку - мы дабіліся шмат чаго, але гэтае ўсё роўна вельмі мала дзеля таго каб стаць нам, беларусам, вольнымі людзьмі. Веру ў Вас і веру ў нас! Жыве Беларусь!
Дзякуй за добрыя словы і падтрымку. Нам вельмі важна верыць у сябе. Мы рыхтуемся да сьвяткаваньня. Жыве Беларусь!
[ 13/02/2007 10:11 ]
Здраствуйте Александр!! Есть ли план действий на 25 марта? спасибо!
Конечно, есть план. Спасибо
[ 13/02/2007 10:19 ]
1. До 25 марта остается чуть больше месяца - почему не видно агитационной работы среди населения, где листовки, где массированная агитация в интернете??? Зачем повторять ошибки прошлого года? Абсолютно не видно работы демсил, одни разговоры..... 2. Ваш конфликт с ОГП и ПКБ ставит под угрозу само существование коалиции - причину вижу в личных амбициях лидеров этих двух партий, если они не хотят считаться с нашим мнением, тех кто был на площади весной, кто вышел ради свободы Своей страны в первую очередь, кто доверил эту свободу Вам и Козулину, как представителям свободолюбивой, демократичесской, прогрессивной части страны - пусть либо об этом заявят открыто, либо перестанут разрушать процесс единения вольнолюбивых граждан нашей страны.
Мы готовим агитационные материалы. Будет информация в Интернете, будут смс-послания. Спасибо Вам за доверие.
[ 13/02/2007 10:25 ]
Вітаю Вас, шаноўны Аляксанд Уладзіміравіч! у мяне да вас такое пытанне: як АДС ставяцца да рэгіёнаў? Плянуюцца, якія-небудзь паездкі па раённым цэнтрам, ці не? Стан інфарміравання насельніцтва мае быць лепшым, чым знаходзіцца зараз... дзякуй.
Я вельмі сур’ёзна стаўлюся да працы па-за Менскам. У час апошняй кампаніі па выбарах у мясцовыя саветы наведаў больш за 40 гарадоў. У бліжэйшы тыдзень наведаю Гомель і Гародню.
[ 13/02/2007 10:27 ]
Уважаемый Александр Владимирович! Я Вас поддерживаю по многим вопросам и считаю, что Вы должны оставаться на политической арене на лидирующих позициях. Так, как это есть сейчас. Плюньте на этих политических удельных князьков, нет смысла с ними цацкаться, ведь они, к огромному моему сожалению, не настроены ни на диалог, ни на работу... Предлагайте действие, мы поддержим снизу! Виктор Г., Борисов
Победить апатию и страх и, в конце концов, режим можно только постоянной эффективной работой. Присоединяйтесь к нам.
[ 13/02/2007 10:41 ]
Дабрыдзень, спадар Аляксандр! Пытаньне наконт Вашага лiста да Лукашэнкi. Вы разьлiчвалi на нейкую рэакцыю ўладаў на яго цi гэта быў проста пiяр? Вы сапраўды лiчыце, што можна паставiць на адзiн узровень такiя даты як 25-га Сакавiка i 3-га лiпеня? Для Вас яны раўназначныя? Дзякуй за адказ, Сяргей, Вялейка
Рэакцыя ўладаў ужо ёсьць. Са мной сустракаюцца людзі з намэнклятуры, і я чую ад іх часьцей за ўсё пазытыўную рэакцыю. Мы дэманструем канструктыўную пазыцыю. Што датычыцца датаў 25 сакавіка і 3 ліпеня – гэта безумоўна розныя падзеі ў нашай гісторыі. Першая, як этап станаўленьня нашай дзяржаўнасьці, другая, як вызваленьне ад фашысцкай акупацыі.
[ 13/02/2007 10:54 ]
Перафразуючы Аляксандра Казуліна, хачу спытаць: Дзе абяцанае незалежнае тэлебачаньне (якое нібыта павінна вяшчаць з-за мяжы), Аляксандр? Міхал.
На жаль, ня ўсё ад мяне залежыць, яно ствараецца і пачне перадачы ў гэтым годзе.
[ 13/02/2007 11:41 ]
Спадар Мілінкевіч. Скажу шчыра, не жадаю Вас абразіць (таму прабачце за рэзказьць), але размова ідзе найперш пра Беларусь... За год, што прамінуў, скэптіцызм адносна Вас, як палітыка зьмяніўся на іронію і не толькі ў мяне... Вашыя дзеяньні і выказваньні не дазволілі Вам узьняцца вышэй Лябедзькі, Вячоркі... 1. Вы самкрытычны і адказны чалавек? 2. Вы згодныя выступіць на "Свабодзе" у прамой дыскусіі з Зянонам Станіслававічам Пазьняком? Дзякуй, Бенедзікт.
Сапраўды, я і сам часта неўзадаволены тым, што мы зрабілі ў аб’яднанай кааліцыі за год. Больш займаліся высьвятленьнем узаемаадносінаў, чым працай з людзьмі. Што тычыцца дыскусыі з Зянонам Пазьняком, нгіколі б не адмовіўся. Я стаўлюся спакойна да любой пазыцыі, а многія ягоныя думкі блізкія мне. Лічу, што гэта было б карысна.
[ 13/02/2007 15:37 ]
Паважаны спадар Аляксандр! У мяне да вас наступныя пытаннi. Год таму вы давалi уладзе 2 гады. Ужо адзiн прайшоу. Колькi б вы зараз далi уладзе Лукашэнкi? Цi рэальна змена улады да 2011 года? Другое пытанне: цi вядзецца зараз работа у рэгiёнах папулярызацыi iдэй апазiцыи. I трыцяе пытанне. Чаму Вы за той час, што Казулiн правёу у турме нi разу яго не навясцiлi? Цi падтрымлiваеце Вы сувязь?
Палітык павінен быць аптымістам. І я ім застаюся. Хаця прагнозы – справа няўдзячная. Я не зьбіраюся прывязваць наш каляндар да выбараў, тым больш чакаць 2011 года. Што да працы ў рэгіёнах, дык яна вядзецца пастаянна. Часта не хапае рэсурсаў для таго, каб арганізаваць сур’ёзную інфармацыйную кампанію. Затое сярод актывістаў там супрацоўніцтва значна лепш, чым у сталіцы паміж лідэрамі.
[ 13/02/2007 23:03 ]
Это правда, что руководство Зубра получило от западных организаций деньги на палатки перед президентскими выборами, но палатки не купило, и деньги умыкнуло? И что это на самом деле стало причиной самороспуска организации?
Я аддаю перавагу фактам, а ня чуткам. Падобныя факты мне невядомыя. Часта падобныя мэтады выкарыстоўваюць спэцслужбы, каб нас пасварыць. Актывісты былога Зубра па ўсёй краіне працуюць актыўна ў руху “За свабоду!”. І добра працуюць.
[ 14/02/2007 11:56 ]
Добры дзень. У мяне пытаньне на конт таго ці падрыхтаваныя (дасканала распрацаваныя) праграмы рэфармаваньня прынамсі асноўных галінаў, такіх як адукацыя, эканоміка, культура. Ці пасьля прыходу да ўлады апынецца што нічога не гатова і ніхто такога прыходы да ўлады (нават калі гэта будзе адно-два міністэрствы) не чакаў? Сур'езна пужае тое, што складваецца ўражаньне, што ніхто сур'езна ня думае пра тое, што будзе "пасьля" і будуць проста згубленыя каштоўныя першыя гады. Дзякуй, Натальля Арцеменка
Такія праграмы аб’яднанай апазыцыяй рыхтуюцца. І ўжо нямала зроблена. У апошні час са мной шчыльна працуе Міхаіл Марыніч, амбасадар і былы міністар. Ён зараз займаецца з групай экспэртаў распрацоўкай рэфармаваньня будучай Беларусі.
[ 14/02/2007 12:10 ]
Якім будзе Ваш наступны крок у выпадку калі на Ваш ліст Лукашэнку ня будзе ніякага адказу?
Я ня буду засмучаны, бо мэта ўжо дасягнутая. Але гэта будзе вялікай памылкай улады, бо ўся адказнасьць за будучы жорсткі крызыс у Беларусі ляжа на яе.
[ 14/02/2007 12:43 ]
Спадар Аляксандар,я Ваш аднадумца.Але чаму не чуваць працы з дыяспарай? Мы за мжамі Радзімы робім для яе што магчыма,а супольна было б лепей. Васіль.Архангельск.
Сапраўды, такой працы замала. Але імкнуся кожны раз за мяжой сустракацца з нашымі суайчыньнікамі. Апошні раз быў у Брусэлі і больш за гадзіну размаўляў з тамтэйшымі беларусамі. Былі госьці і зь Нямеччыны. У гэтай працы не хапае сыстэмнасьці. Я б прасіў суайчыньнікаў дасылаць прапановы на мой сайт. Будзем да іх уважлівымі.
[ 14/02/2007 13:27 ]
Паважаны сп. Мілінкевіч! Хацелася б пачуць Вашы меркаванні пра вырашэнне магчымага энергетычнага крызісу ў Беларусі. Ваша стаўленне да атамнай энергіі, выкарыстання мясцовага паліва, новых, пакуль што шырока не распаўсюджаных на тэрыторыі краіны крыніц энергіі, карысных выкапняў. Ці маеце Вы намер нейкім чынам удзельнічаць у вырашэнні гэтай праблемы? Сцяпан Разанка, Эстонія
Беларусь павінна была рыхтавацца да рынкавых цэнаў на энэрганосьбіты. Мы спажываем энэргіі на адзінку вытворчасьці ў 2-3 разы больш, чым ў краінах Эўразьвязу. Цэны на працягу пары гадоў будуць усясьветныя для нас на газ і нафту. Адзінае выйсьце – тэрміновыя рынкавыя рэформы. Нам неабходныя новыя тэхналёгіі і інвэстыцыі. Калі ня зробім так – будзе глыбокі энэргетычны крызыс. Альтэрнатыўныя крыніцы энэргіі патрэбныя Беларусі. Экспэрты кажуць, што нашы электрастанцыі працуюць яшчэ не на поўную магутнасьць. Пакуль што хопіць іх. Я быў бы ня супраць абмеркаваньня пабудовы АЭС, калі б мы былі дэмакратычнай краінай і маглі б правесьці шырокую адкрытую дыскусію. Кепска не сама АЭС, а станцыя з застарэлай тэхналёгіяй. У сёньняшніх мовах эканомія на грошах можа абярнуцца бядой.
[ 14/02/2007 13:29 ]
Уважаемый Александр Владимирович,сейчас видные оппозиционные белорусские политики только и делают, что соревнуются в умении Вас критиковать(видно Лукашенко критиковать уже не актуально и скучно) и Вам наверно очень тяжело проводить свою линию в демократической среде. Поетому я хотел бы искренне Вам помочь в движении "За свободу" или на конгрессе. Что конкрктно я могу сделать? Венедикт(участник программи Калиновского).
Вялікі дзякуй за падтрымку. Сапраўды, унутры палітычнай кааліцыі ёсьць крызыс, вынікам якога ёсьць мая сёньняшняя заява пра няўдзел у гэтым кангрэсе. Я гатовы да спаборніцтва, і гатовы перамагаць адкрыта на кангрэсе дэмсілаў, але тое, што сёньня запрапанавана перайсьці на ратацыю лідэраў, недарэчна ва ўмовах дыктатуры. Што Вы можаце зрабіць? Прапану. Паразмаўляць праз мой інтэрнэтаўскі сайт.
[ 14/02/2007 13:37 ]
Аляксандр Уладзіміравіч, са сьвятам вясны і каханьня Вас і сп.Інну! Хай у Вашай сям'і заўсёды будзе мір і спакой, хай у душы заўсёды будзе сакавік! Юля.
Вялкі дзякуй за цёплае віншаваньне! Ведаю, што калі кахаеш -- робішся моцным і добрым.
[ 14/02/2007 13:40 ]
Здравствуйте. Меня очень беспокоит, что оппозиция в последнее время замкнулась на себе и нет никаких действий. Хотел бы вам посоветовать как можно скорее дистанцироваться от так называемой коалиции и действовать самостоятельно. ЗЫ. Меня просто вырубают инициативы с "малой конституцией" и другими словоблудными инициативами. Как можно серьезно воспринимать такие "проекты" людей, которые ничем не доказали свою политическую состоятельность: не прошли во власть (даже в местные советы) и не могут между собой договориться. Делом надо заниматься, а не послания к народу писать: решать конкретные житейские прблемы людей, а не размышлять об интелектуальных инициативах, пускай этим дисидент Козулин в заключении занимается.
Мы часта скардзімся , што ўлада нас выпіхвае ў палітычнае гета. Але нашай віны таксама шмат. На апошніх мясцовых выбарах многія так “закангрэсіліся”, што, атрымаўшы мандат дэлегата, перапынілі працу з людзьмі. Ні пікетаў, ні сходаў, ні ўлётак. Трэба быць ня толькі самакрытычнымі, але й рабіць высновы. Я на гэта настроены. Дзякуй за падтрымку.
[ 14/02/2007 13:41 ]
Уважаемый Александр Владимирович! Проявите активные действия, очень Вас прошу! Люди пойдут за Вами, если почувствуют, что все серьезно, что есть надежда, что это не только разговоры... Дальше так жить невозможно!!! Уезжать в другую страну не хочется, но если ничего не изменится через пару лет придется! Достойной жизни нет, достойной работы нет! Достойных условий нет! Мы же достойный народ, почему все так не правильно! Народ С Вами!!! Только поведите его, покажите ему цель, покажите ему свою заботу!!! (Крик души!!!)
Вельмі добра разумею гэтыя словы. Я сам, нягледзячы на магчымасьці, не зьязжаю, бо веру, што пераможам. Далучайцеся да руху “За свабоду!”. Праз сайт альбо праз мясцовых актывістаў.
[ 14/02/2007 13:42 ]
Паважаны спадар Аляксандр! Будзьце ласкавы распавядзіце пра рух "За Свабоду!".. Пра дадзены рух зарас кажуть , што гэта новая фішка беларускіх правых і да левацкіх настрояў моладзі Гародні няма ад дадзенага руху чаго чакаць. Ці гэта толькі чуткі? Андрэй М. Гародня
Рух ня мае палітычнай афарбоўкі. Мы вітаем людзей з рознымі поглядамі. З намі працуюць і камуністы, і “казулінцы”, людзі з БНФ і з АГП. Мэта вельмі простая – правядзеньне ў Беларусі свабодных выбараў. Ёсьць праблемы з тым, што шмат што даводзіцца рабіць не адкрыта, але нас усё больш. Гэта – не партыя, а аб’яднаньне людзей, якія хочуць супольна дамагчыся пераменаў. Працы хопіць усім. Дзякуй.
[ 14/02/2007 13:47 ]
Уважаемый Александр Владимирович! Мне кажется, в ваших действиях и мыслях не хватает конкретики. Смотрите на режим Лукашенко. Они предпринимают КОНКРЕТНЫЕ действия к предстоящим акциям. Поднимают стипендии студентам, зарплаты АМОНу, одновременно усиливают репрессии, заигрывают с Западом, запускают дезу на счет «потепления режима», активизируют агентуру в ваших рядах (у рядах оппозиции крепко «течет крыша», понимаете о чем я?). А что делают ваши силы? Да почти ничего! И как вы собираетесь побеждать?! Или будет ждать, что Дракон сам себя пожрет? С уважением, Дмитрий
Я ўжо казаў, што я самакрытычны. Але арганізацыя дзейнасьці ва ўмовах рэпрэсіяў, вы Выдатна ведаеце, няпростая. І часта ня можа быць відавочнай. Канкрэтыкі хапае. Волі да рэалізацыі часта мала. Веры ў перамогу – таксама. А больш за ўсё не хапае адзінства.
[ 14/02/2007 13:56 ]
Уважаемый Александр Владимирович. Давным давно Вы читали в нашей школе (СШ1 г. Гродно) лекцию по истории нашего города. Большое Вам спасибо. Именно с этой лекции началось моеё увлечение историей нашего города и народа. Спасибо Вам!!!
Гэта былі добрыя часы, калі я мог выкладаць ва ўнівэрсытэце і чытаць лекцыі па гісторыі ў школах. Сёньня мне гэтага вельмі не хапае. Дзякуй Вам і посьпехаў!
[ 14/02/2007 13:59 ]
Большие нарекания вызывает деятельность некоторых персон в Вашем окружении и отсутствие ротации в Ваших структурах (это проблема и партий). Видите ли Вы это, если да, как вы собираетесь с этим бороться?
Я чалавек беспартыйны, прыйшоў у палітыку з грамадзкага руху, і там з дэмакратыяй усё ў парадку. Канешне, ратацыя, абнаўленьне кадраў, прыход моладзі – вельмі важныя. Хаця гэта – не самамэта. Патрэбен балянс.
[ 14/02/2007 14:05 ]
Кто будет обеспечивать безопасность во время проведения митинга 25-го?
Павінна міліцыя гэтым займацца. Мы падалі заяўку, і таксама гарантавалі бясьпеку. Будзе горш, калі ўлада забароніць мерапрыемства. Гэта прывядзе да супрацьстаяньня, што было б сыгналам пра адсутнасьць жаданьня ў улады зрабіць першы крок да дэмакратызацыі.
[ 14/02/2007 14:08 ]
Паважаны Аляксандар Уладзімеравіч, большасць беларусаў вельмі жадае жыць нармальным жыццём. Жыць Еўрапейскім жыццём. Шмат людзей спадзяюцца толькі на 25 сакавіка, як на апошні шанец да нармальнага жыцця. Ці не згубім мы разам з Вамі гэты шанец. Ці пойдзеце Вы з Беларускім Народам да канца? Заўсёды з Вамі, Сучасная Моладзь!
Гэта – не апошні шанец, а чарговы. Ад нас залежыць, ці гэты дзень будзе вырашальны. Калі ўсе аднадумцы пазбавяцца абыякавасьці, набяруцца сьмеласьці, і прыйдуць на плошчу, мы будзем жыць у дэмакратычнай краіне. Дзякуй Вам.
[ 14/02/2007 14:21 ]
Вэб-рэдактар: завяршаем нашую канфэрэнцыю.
Дзякую усім за цікавыя пытаньні (іх больш за 130). Не на ўсе пасьпеў адказаць сёньня, але ў бліжэйшыя дні дашлю адказы, з'явяцца на вэб-сайце Свабоды. Усім посьпехаў і веры ў нашу перамогу!
 галоўная
 угару