[ svaboda logo ] [ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
форум  


20 Лютага 2007
Анатоль Лябедзька
Нарадзіўся у 1961 годзе ў вёсцы Трылес Стаўбцоўскага раёну Менскай вобласьці. Скончыў факультэт гісторыі і францускай мовы Менскага пэдагагічнага інстытуту, юрыдычны факультэт Беларускага дзяржаўнага унівэрсытэту. Дэпутат Вярхоўных Саветаў Беларусі 12-га і 13-га скліканьняў. Адзін з ініцыятараў спробы імпічмэнту прэзыдэнта (1996). Ад 2000 году – старшыня Аб’яднанай грамадзянскай партыі. За ўдзел у палітычнай дзейнасьці неаднаразова прыцягваўся да судовай адказнасьці. Жанаты, мае сына.
19.12.2006
Ваша Свабода
10.01.2007
Аляксандар Рар

17.01.2007
Станіслаў Багданкевіч

24.01.2007
Алег Трусаў

31.01.2007
Станіслаў Гусак
07.02.2007
Алесь Бяляцкі

14.02.2007
Аляксандар Мілінкевіч

28.02.2007
Аляксандар Вайтовіч
07.03.2007
Навошта ўлады ўшаноўваюць Суворава?

14.03.2007
Юры Хашчавацкі

21.03.2007
Віктар Івашкевіч

28.03.2007
Івонка Сурвіла
04.04.2007
Малады фронт

11.04.2007
Аляксей Марачкін
18.04.2007
Валерыя Навадворская
25.04.2007
Іван Нікітчанка

02.05.2007
Жанна Літвіна

09.05.2007
Сяргей Драздоўскі

16.05.2007
Сакрат Яновіч

23.05.2007
Аляксей Янушэўскі

30.05.2007
Малады фронт

07.06.2007
Віктар Шэндэровіч
13.06.2007
Барыс Нямцоў
20.06.2007
Аляксандар Ярашук
27.06.2007
Уладзімер Падгол
04.07.2007
Карэн Ст’юарт
11.07.2007
Анатоль Шумчанка
18.07.2007
Алег Алкаеў

25.07.2007
Паэт Уладзімер Някляеў

29.07.2007
Андрэй Хадановіч.

08.08.2007
Валянцін Мацкевіч
15.08.2007
Валянцін Голубеў
08.01.2007
Сьвятлана Алексіевіч
29.08.2007
Леанід Путырскі
05.09.2007
Павал Севярынец
12.09.2007
Станіслаў Шушкевіч
19.09.2007
Віталь Сіліцкі
25.09.2007
Ўладзімер Арлоў
10.10.2007
Аляксандар Мілінкевіч
17.10.2007
Віктар Івашкевіч
24.10.2007
Юры Беленькі
31.10.2007
Леанід Маракоў
07.11.2007
Руся (Марына Шукюрава)
11.01.2007
Давід Какабадзэ: падзеі ў Грузіі
21.11.2007
Алесь Ліпай
27.11.2007
Райнэр Лінднэр
12.05.2007
Барыс Нямцоў
2003  2004  2005  2006
[ 16/02/2007 21:02 ]
Судя по опросам общественности (например на сайте Нашай Нiвы) подовляющие большинство поддерживает решение Милинкевича относительно его неучастия на конгрессе. Вы думаете, что в этом вопосе народ не прав?
Я бы не рискнул говорить от имени всего народа. В Беларуси это исключительная компетенция нынешнего правителя. К сожалению, подавляющее большинство людей даже не подозревает ни о Конгрессе, ни о дискуссии, которая кругами расходится в пространстве ограниченном читателями «Народной воли», «Нашай Нівы” и слушателями радио «Свобода». Участвовать или не участвовать разве в этом суть проблемы? Скажите вот лично вам не грустно от мысли, что отказ Александра Милинкевича в Конгрессе демсил стал самым значимым и обсуждаемым событием за все одиннадцать месяцев после президентской компании? Люди взахлеб, с упоением обсуждают не то, как использовать благоприятную ситуацию в контексте кризиса белорусско-российских отношений, не то, как провести годовщину президентской компании, не то какую позитивную альтернативу предъявить нашим гражданам. Мне в этой ситуации и вправду не весело. Надо признать, что у субъектов коалиции разные взгляды на совместную деятельность. Одни хотят строить «демократическую вертикаль» и действовать по принципу клин клином вышибают. Другие предлагают укреплять и расширять коалицию. Конгресс это инструмент для реализации той или иной стратегии. В первом случае, Конгресс фактически выполняет функции одноразового шприца. И нужен он исключительно для решения главного кадрового вопроса. Если ставка делается на усиление и развитие коалиции, то в этой ситуации Конгресс это уже высший, представительный постоянно действующий орган сторонников перемен. Мы все в той или иной степени заражены вирусом «лукашизма». Мы так долго живем в системе «вертикали власти», что другого себе и не представляем. Часть из нас считает, что «вертикаль власти» можно победить с помощью «демократической вертикали». Это иллюзия. Я сторонник системы сдержек и противовесов. Только она надежно страхует от неожиданностей и ошибок.
[ 16/02/2007 21:21 ]
Когда вы начнете действительно бороться, а не заниматься пустой болтовней и дележкой несуществующих портфелей? Виталь
Виталь, а вы приходите к нам в партию. Вместе и поработаем. Предлагаю на выбор как в хорошем ресторане. Хотите, организуем вместе «Цепь неравнодушных людей», есть желание будем разносить информационный материал по почтовым ящикам, есть способность будем писать брошюры для работников правоохранительных органов или пенсионеров. На самом деле черновая, ежедневная работа есть всегда, желающих работать не много. Надеюсь, что вы исключение, поэтому приходите!
[ 16/02/2007 21:21 ]
Spadar Anatol, nadakuczyla hladziec na Vaszuju valtuzniu sa spadarom Viaczorkam. Moza chopic zajmacca pseudadziejnasciu i pseudakangresami. Skazycie, kali bielaruskija palityki akramia asabistych palitycznych ambicyjau pacznuc zajmacca Bielarusiu? Dziakuj
У мяне няма інфармацыі, пра вашы асабістыя інвэстыцыі ў перамогу дэмакратыі у Беларусі. Але я дакладна ведаю, што падчас палітычнай кампаніі “мясцовыя выбары” той жа Вячорка, дарэчы як і сотні дэмакратычных актывістаў, на працягу некалькіх месяцаў “валтузіліся” з выбаршчыкамі. Выстаўлялі пікеты, хадзілі па кватэрах, разносілі ўлеткі, размаўлялі з людзьмі. Толькі кандыдаты ў дэпутаты ад Аб’яднанай грамадзянскай партыі распаўсюдзілі, перадалі з рук у рукі амаль паўмільена інфармацыйных матэрыялаў, уключаючы нашу праграму рэгіянальнага развіцця, прпановы Эўразвяза для Беларусі, Кодэкс дэпутата мясцовага савета і іншыя. Гэта тая чарнавая работа, пра якую звычайна ня пішуць у газетах, але без якой нельга прыйсці да эўрапэйскай, дэмакратычнай Беларусі.
[ 16/02/2007 21:27 ]
добрый день. меня интересует, 25 марта, когдя люди в очередной раз собирутся на окт пощади это будет обычное празднование или конкретные действия против режима,или люди вновь разойдутся через 3 часа после начала. 2. планируется ли какое нибудь шествие(например для протеста против БТ у телецентра)? 3. каким образом будет проходить информирование областных центров? 4. как Вы относитесь к высказываниям Климова насчет его действий на 25 марта. Он об этом серьезно? 5 ВАШИ прогнозы о количестве митингующих? удачи! ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ!!!
День добрый! Понятно, что дважды в одну реку вступить невозможно, а значит и повторить события годовой давности очень сложно. Я искренне сожалею, что коалиция не использовала местные выборы как мобилизационную компанию по подготовке мартовских уличных акций. Заявлений типа, все решится на улице, предостаточно. Но вот конкретных действий явно недостаточно. Мы предлагали, чтобы в информационных материалах коалиции содержался призыв: «Возвращаемся на площадь Калиновского 19 марта 2007 года». Мы даже настояли, чтобы Политсовет проголосовал за это. И что? Послание вышло тиражом в 600 тысяч, но без этой ключевой фразы. Слов нет, осталась одна ненормативная лексика. И когда я теперь слышу заявления, что все будет решаться на улице, я понимаю, что это словесная шелуха, ибо несколько месяцев работы с людьми не были использованы для мобилизации их на улицу на 19 марта 2007 года. Это делали отдельные кандидаты, но не коалиция во главе с Политсоветом. Как следствие, годовщина президентской компании осталось датой сиротой. Сейчас оргкомитет по подготовке 25 марта догоняет упущенное время. Но это уже другой день, и другой праздник.
[ 16/02/2007 21:44 ]
Як вядома, ніводзін чалавек ня здатны выкупіць свайго мінулага? Вам за сваё ня сорамна? Па начох сьпіцё?
Я не Ісус Хрыстос і нават не Папа рымскі. Але я не гандлюю ні мінулым, ні сеньняшнім днем, ні сваей будучыняй. Што датычыць сна, дык усё залежыць ад таго якім быў працоўны дзень і з якой колькасьцю ідыётаў давялося сутыкнуцца..
[ 16/02/2007 21:50 ]
Зачем Вы с такой упёртастью раскалываете белорусскую оппозицию? Хотя, бессыысленно - петушиные крики - не более... Наконец-то, мне стало понятно, что я за Вас никогда голосовать не буду. Я очень в Вас разочарован. Анатолий Либералов
А в чем раскол-то? Намекните хотя бы. Из-за глаголов не просматривается ни одного факта, ни одного конкретного примера. В этой ситуации приходится додумывать за автора вопроса. Раскол предполагает какие-то действия. Остается только догадываться, что вы конкретно имеете ввиду. Может, это упрек, что в мае прошлого года на заседании Политсовета ОГП не проголосовала за стратегию, которую предложили Милинкевич и БНФ? Но, во-первых, в ней было черным по белому написано, что в уже июне должна быть разработана антикризисная программа, а в 2007 году оппозиция должна взять власть. Мы конечно оптимисты, но не до такой же степени. А во-вторых, мы сторонники того, чтобы такие документы принимались не кулуарно, а на Конгрессе. Опыт свидетельствует, что решение принятое 800 делегатами гораздо прочнее стоит на ногах, нежели то, за которое проголосовали 12 пусть и руководителей политических структур.
[ 16/02/2007 21:55 ]
Шаноўны спадал Лябедзька! На шостым Кангрэсе я галасаваў у дкугім тыра за тваю кандыдатуру. Ніхто не можа абвінавачваць мяне і нас камуністаў ПКБ,што мы дрэнна дапамагалі Мілінкевічу. Рабілі - што маглі... І як маглі. Але ж.... Прайшоў час і Мілінкевіч - без войску... Як глядзіць АГП на преспектыву працы 7 Кангрэсу. Ён Кангрэс нас аб'яднае ці можа раз'яднаць канчаткова. Бо сёння бачна - Мілінкевіч не толькі супраць Кангрэсу - ён супраць адзінства. Ці завітаеце Вы у Талачынскі раён на сустрэчу с актіывам дэмакратычных сіл? У нас ёсць некалькі чалавек блізкіх да АГП З павагай Мікола Петрушэнка - член ПКБ з Талачынскага раёну.
Нашы адносіны да Кангрэса такія ж, як і ў кастрычніку 2005 года. Наша пазыцыя ў гэтым пытаньні пасьлядоўная і прынцыповая. Для нас Кангрэс -- гэта пастаянна дзеючы, вышэйшы прадстаўнічы ворган прыхільнікаў пераменаў. Толькі гэты форум валодае ўнікальнымі здольнасьцямі і магчымасьцямі. Напрыклад, прымаць рашэньні якія будуць выконвацца ўсімі прыхільнікамі пераменаў незалежна ад іх ідэялягічных перакананьняў. Ён здольны надзяляць людзей, структуры, рашэньні дастатковай легітымнасьцю. Кангрэсу -- быць, таму што яму няма альтэрнатывы. Да таго ж, у большасці суб’ектау кааліцыі ёсць палітычная воля, каб форум адбыуся. Такой жа пазіцыі прытрымліваюцца і актывісты Гомельшчыны і Менску. Хто працуе на дыскрэдытацыю Кангрэса, дык гэта беларускія ўлады і вучні Сцяпана Сухарэнкі. Чалавек с дэмакратычнымі перакананьнямі не можа выступаць супраць дэмакратычнай інстытуцыі. Што датычыць запрашэньня, дык дзякуй, яно прымаецца. Завітаем абавязкова.
[ 16/02/2007 22:19 ]
kamu vy simpatiziruete bolshe ?kazulinu ili milinkevichu?kto iz nih smog by stat' nastoyaschim liderom.?ili vsetaki nuzhno iskat' novogo?
Мне симпатичны и Милинкевич, и Казулин. В противном случае я бы не был доверенным лицом у первого, и не боролся бы за освобождение второго. И у одного, и другого есть сильные качества, впрочем, как и недостатки. Но, безусловно, хорошо, что после президентской компании они не ушли из активной политики. Ведь на обоих кандидатов в президенты работали тысячи людей. Это тот кредит, который надо отрабатывать. Потенциал Милинкевича, Казулина, всех знаковых людей должен работать исключительно на решение главной цели – возвращение Беларуси к демократии.
[ 16/02/2007 22:28 ]
Уважаемый Анатолий! Хочется в Президенты? Но большинство ведь все равно хочет видеть в этой роли Милинкевича. И что Вы думаете с этим поделать? Простой чкловек из глубинки.
Увы, к сожалению, большинство пока что хочет видеть в этой должности Лукашенко. Таковы данные независимой социологии. И эта проблема, которую надо решать и Милинкевичу, и Лебедько, и Калякину, и вам в том числе. И я вовсе был не против того, чтобы президентом страны стал Александр Милинкевич. Более того, скажу вам по секрету, что в период президентской компании я работал на кандидата в президенты Александра Милинкевича, как на самого себя. Простите, но на эмоции необходимо отвечать фактами и аргументами. Я не знаю, кто еще из доверенных лиц единого кандидата без всякой поддержки со стороны штаба проутюжил 18 регионов Беларуси, активно агитируя за Милинкевича. И чтобы закончить эту тему, напомню, что программу единому кандидату готовил Национальный Комитет. Он же подготовил и издал точечные послания в виде брошюр для предпринимателей, учителей, работников судебной системы. А еще программу «Стань хозяином своей страны», и прочие информационные материалы общим тиражом порядка 800 тысяч. Вы можете упрекнуть, что не все это дошло к избирателю именно в период избирательной президентской компании, но все это делалось для победы единого кандидата 19 марта 2006 года.
[ 16/02/2007 23:42 ]
Сп. Анатоль. Я з Салігорску. Прыходзіцца шмат чуваць пра вашую рыторыку пра дзеездольнасьці АГП, пра ейны моц(дарэчы, быў на вашым апошнім сьездзе). Аднак, ведаю і іншые-па Беларусі адна з буйнейшых мясцовых арганізацыяў зарэгістравана ў Салігорску-больш за 200 сябраў. Аднак аніякай дзейнасьці ня бачна,скажу болей-няма. Дык ці адпавядаюць вашыя словы рэчаіснасьці,калі такая сітуацыя ў стратэгічна важным горадзе шахцёраў, цалкам мажліва што падобная і ў астатніх гарадох? І яшчэ пытаньне. Чаму вам бы не зрабіць так, як зрабілі дэмакраты ў Расеі-проста сысьці, бо кіраўніцтва, як краіны, так і апазыцыйных аргінізацый мусьці зьмяняцца. Ці не "засідзеліся" ва, спадар Анатоль. Сябра ПКБ,Салігорск.
Дзякуй, таварышу з ПКБ за парады і настауленьні, як патрэбна весьці правільную кадравую палітыку у кірауніцтве АГП. І мы, безумоўна, усцешаны той магутнай падтрымкай, якую маюць іншыя структуры, арганізацыі, ініцыятывы з боку шахцерау і хатніх гаспадынь Салігорска.
[ 16/02/2007 23:58 ]
Як АГП бачыць ідэальныя стасункі Беларусі й Расеі?
Як партнэрскія стасункі дзьвух сувэрэнных краінаў.
[ 17/02/2007 00:05 ]
Господін Лебедько, вы маеце дзьве вышэйшыя адукацыі, вы -- разумны, адукаваны чалавек. Няўжо вы сабе не заробіце на хлеб? Навошта займацца тым, у чым вы не дасягнулі (і, пэўне, ніколі не дасягнеце) вялікага посьпеху? Сёньня, калі застаецца апошняя мізэрная мажлівасьць тут нешта зьмяніць, АГП з вамі на чале дэ-факто зьяўляецца цэнтрам забюракрытазаваных і ня здатных што-кольвек зрабіць палітычных структураў, зацікаўленых толькі ў атрыманьні сродкаў на існаваньне вядома адкуль. Не зьяўляюся моцным прыхільнікам спадара Мілінкевіча, але, прынамсі, каб вы сталі адзіным кандыдатам, Плошчы, якая стала падзеяй у палітычным жыцьці Беларусі, тады б не было. Ды й добра вядома, як сябры вашае партыі сабатавалі ягоную кампанію на Гарадзеншчыне, што, у параўнаньні і іхнымі заявамі выглядала шчыра паскудна. Ня маю падставаў меркаваць, што ў іншых рэгіёнах было інакш. Краіна дэградуе, мо хопіць мяняць ейны, хай сабе слабенькі, але шанец на асабістыя інтарэсы і амбіцыі? Віталь, удзельнік.
На месцы таго, што вы называеце забюракратызаваным цэнтрам, можна стварыць дзеяздольны, эфэктыўна дзеючы ўрад новай Беларусі. Для мяне вылікі гонар узначальваць структуру, сябрамі якой з’яўляліся ці з’яўляюцца такія асобы як Генадзь Карпенка, Віктар Ганчар, Юрась Захаранка, Міхась Чыгір, Станіслаў Багданкевіч, Аляксандар Сасноў, Яраслаў Раманчук, Зінаіда Бандарэнка, Людзьміла Гразнова, Аляксандар Дабравольскі, Васіль Старавойтаў, Васіль Шлындзікаў, Павал Казлоўскі, Павал Данэйка, і сотні іншых паплечнікаў. Гэта, шаноўны, не бюракраты, а прыстойныя людзі і прафэсіяналы. Я ня буду гадаць, як павялі б сябе Аляксандр Мілінкевіч і яго прыхільнікі, калі б саступілі некалькі галасоў на Кангрэсе. Але вы мусіце прызнаць, што наша каманда павяла сябе адказна і прыстойна. Сытуацыя была няпростая і неадназначная. Дастаткова было сказаць “не”, і прэзідэнтская кампанія б рассыпалася на кавалкі, якія нельга было б склеіць. Яна не была б ні выразнай, ні акцэнтаванай. І плошчы Каліноускага не было б. Мы сказалі ТАК. Чатыры з сямі штабоў Мілінкевіча узначальвалі сябры Аб’яднанай грамадзянскай партыі. Па выніках прэзыдэнтскай кампаніі больш за трыста сяброў партыі папалі пад молах рэпрэсій. Гэта факты. І давайце іх як мінімум прымаць да ведама. Што датычыць Гарадзеншчыны, дык там, на жаль, не ўдалося арганізаваць моцную кааліцыйную працу. Але пяць сяброў партыі сабралі у Гародні адну пятую частку подпісау за рэгістрацыю Мілінкевіча. Шэраг рэгіянальных структур на Гарадзеншчыне супрацоўнічалі з Аляксандрам Казуліным.
[ 17/02/2007 00:07 ]
Пасьля таго, як Мілінкевіч абвесціў аб сваім неўдзеле у КДС вы(як й астатнія шматгадовыя лідары) адразу накінуліся на яго, маўляў ён падрывае адзінства кааліцыі, але я й ледзь не цэлы BYнэт упэўнены у правільнасьці яго крокаў, з'яўляецца спраўдны лідар, які сваімі справамі й не толькі размовамі спрабуе нешта зрабіць(вось яно меркаваньне дэмакратычнанастроенага элЯктарата)... Вы жа са спадаром Вячорка, Калякіным й астатнімі "лідэрамі" ужо дзесяцігодзьлзі імітуеце барацьбу й НІЧОГА немяняеце што сведчыць аб тым, што вый не здольныя нешта рабіць... такім чынам да Вас просьбы 1 патлумачце навошта ўвогуле чарговы КДС 2 не мяшайце працаваць Мілінкевічу 3 пракаментуйце й аспрэчце тое што я напісаў... М.
Чытаеш такія пытанні, а перад вачыма зграя галодных ваўкоў якія рвуць на кавалкі ахвярную авечку. Жах, ды й толькі. Да гэтага часу я чуў заклінанні: не перашкаджайце, не мяшайце працаваць Аляксандру Рыгоравічу. Зараз я чую -- і Аляксандру Уладзіміравічу таксама. Калі толькі ў гэтым праблема, можаце спаць спакойна. Для гэтага не было патрэбы зьвяртацца да мяне. Дастаткова спытаць самаго сябе, а ўчым канкрэтна праяўляюцца перашкоды. Адкажыце чэсна і Вы адразу супакоіцеся. Кангрэс ухваліць стратэгію і план дзейнасці АДС, прыме пакет дакумэнтаў. Я разумею, што людзі стаміліся ў чаканні. Хочацца хоць маленькіх, але перамог. Есьць жаданне жыць у \ўрапэйскай Беларусі. Страшэнна шкада часу. Але нават тады калі эмоцыі б’юць праз край, і ёсьць мажлівасць іх выліць на некага, памятайце, што ёсць мяжа, за якую нельга заходзіць. Па маральных прычынах. АГП заплаціла высокую цану за “імітацыю” барацьбы. Забілі Генадзя Карпенку, скралі і зьнішчылі Віктара Ганчара і Юрася Захаранку. Не адзін месяц, не адзін год правялі за кратамі Міхаіл Мікалаевіч Чыгір, Васіль Канстанцінавіч Старавойтаў, Андрэй Клімаў, Уладзімір Кудзінау, Іван Крук. Вам гэтага мала? Я ўжо не кажу пра адміністрацыйныя арышты, звальненьні з праццы, збіцьце людзей “эскадронамі страху”.
[ 17/02/2007 00:09 ]
Господин Лебудько. Вы человек, которго все пинают долгие годы в стране. Вы "зеркало" лукашенко и уйдете вместе с ним в историю. Вам не надоело быть клоуном белорусской оппозиции?
Во-первых, не все, а только часть представителей режима на чале с Лукашенко, и Вам подобные. А во-вторых, ничего страшного. Я живучий. И у меня стойкий иммунитет на разного рода провокации и мелкие пакости. А позитивную энергетику я получаю от общения с людьми. В период последней избирательной компании прошел сотни квартир, соприкоснулся с большим количеством людей. Когда из ста квартир только в двух-трех заявляют, что принципиально не будут голосовать за Лебедько, то от политики не тошнит. Когда за наших кандидатов в реальности голосует 60-70% избирателей в Минске, Гродно, Жлобине, Жодино, Борисове, Бресте, то нам Ваше ерничанье, простите не до того места, которым думают.
[ 17/02/2007 00:16 ]
Анатолій, я вам паражаюся! Вы столькі "зрабілі" для беларускай дэмакратыі! А колькі яшчэ збіраецеся "зрабіць"! Скажыце, няўжо вам не надакучыла імітаваць барацьбу? Пытанне рэтарычнае, бо гэта, мабыць, пытанне выжывання. Вы ж не зможыце пражыць без еўрапейскіх грантаў, бо наўрадці здольныя зараз зарабляць сваім розумам ці рукамі грошы. Па-шчырасці, мне вас шкада. Столькі прыходзіцца чуць апошнім чазам благіх слоў у ваш адрас! Брыдка... І такое ўражанне, што, калі вы самастойна не сыйдзіце з палітычнай арэны, вам дапамогуць... беларускія рэвалюцыянеры, якія не здрадзілі яшчэ ідэі. Скажыце, вы самі сыйдзёце, ці ўсё ж такі дачакаецеся гэтага часу, калі апазіцыянеры будуць весьці паляванне і выступаць у першую чаргу супраць ВАС, мацёрага "апазіцыянера", а не аьрыдлага рэжыма? Сяржук, Менск. ЗЫ: Адкажыце, калі ласка, сумленна і шчыра. Ну, хоць раз у жыцці. Каааалі лааааска!
А вы, Сяржук, выпадкова не падпрацоўваеце тэкставіком на беларускім тэлебачаньні? Днём -- беларускі рэвалюцыянэр, увечары -- пазаштатны журналіст мясцовага агітпраму. Бо благія словы ў мой адрас амаль штотыдзень гучаць у дзяржаўных СМІ. Але калі я правільна Вас зразумеў, Сярожа, Вы зрабілі заяўку на мясцовага Робін Гуда. І сапраўды - для крутых, мускулістых, адданых змагароў за Беларусь столькі працы ў краіне, дзе Канстытуцыя -- гэта палавік на ўваходзе ў Чырвоны дом. Так што для пачатку пасьпяховага Вам паляваньня на тых, хто выносіў палітычна матываваныя прысуды Зміцеру Дашкевічу і Аляксандру Казуліну, хто арганізоўваў скраданьне і забойствы Віктара Ганчара і Зьміцера Завадскага. Што, дрыжыкі ў каленках? Ну тады і далей плявузгайце на дэмакратаў. Гэта бяспечна і без непрыемных наступстваў...
[ 17/02/2007 08:03 ]
Анатолий! Когда прекратите тунеядство и начнёте работать?
Не завидуйте чужому счастью.
[ 17/02/2007 08:47 ]
Когда между оппозицией закончится дележ шкуры неубитого медведя?Объединяйтесь и приходите на периферию!Люди которые на местах несут светло независимости должны иметь авторитет у населения!ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ!
Дазвольце пацікавіцца, дзе і калі калі будзе дзяльба? Практычна ўсе структуры кааліцыі выказаліся за тое, каб пытаньне лідэра вынесьці за межы павесткі дня Кангрэсу. Большасьць лічыць, што гэтае пытаньне немэтазгодна разглядаць цяпер. Мы па – рознаму ацэньваем посьпехі і вынікі працы пасьля прэзыдэнцкай кампаніі. Але ўсе бяз выключэньня суб’екты кааліцыі выступаюць за тое, каб выкарыстоўваць патэнцыял Аляксандра Мілінкевіча. Атрымліваецца ў яго годна прадстаўляць інтарэсы АДС у міжнародных структурах – хай ён гэта робіць. З’явілася жаданьне арганізаваць пратэст на вуліцы? Зялёнае сьвятло. Нікому не патрэбная ні “ангельская каралева”, ні дэмакратычна “камэндантэ”. Неабходна замацаваць зоны адказнасьці. Выконваеш, даеш вынік – вось ты і лідэр. На тым, каб галоўным пытаньнем Кангрэсу было абраньне лідэра з шырокімі паўнамоцтвамі, сёньня настойваюць толькі Аляксандар Мілінкевіч і ягонае атачэньне. Але калі ў мінулую сераду мы пагадзіліся з гэтай ультыматыўнай прапановай, Аляксандар сказаў, што ўсё роўна ня можа ўзяць удзел у Кангрэсе, таму што ён не з’яўляецца ў дастатковай ступені прадстаўнічым. Кола замкнулася. Усё астатняе – без камэнтароў. Атрымліваецца, што час ня той, павестка ня тая, і склад дэлегатаў ня той. Што датычна паездак па рэгіёнам, дык такая дамоўленасьць ня толькі існуе, але і рэалізоўваеца.
[ 17/02/2007 10:31 ]
Анатоль! Ну сколько уже можно воевать друг с другом. Для Беларуси ничего не делается.Все для себя и под себя
Проблема ведь не в дискуссии, и даже не в существующих разногласиях. И то, и другое не есть белорусская особенность, это естественные спутники политики. Можно сколько угодно критиковать, юродствовать по поводу существующих партий. Но правда в другом. Ничего иного, более дееспособного в Беларуси нет. Простой совет всем критикам. Объединитесь и создайте победоносное движение. Но кто препятствовал вчера или мешает сегодня всему многоголосому сообществу критиков объединиться вокруг того же Милинкевича? Кто мешает это сделать конкретно каждому из вас? Лебедько? Калякин? Вечерка? Вздор! Подавляющему большинству тяжело оторвать свои насиженные места от дивана. Я слышу эти глаголы уже не один год. Но приходит избирательная компания, и все выносится на плечах, на нервах тех же партийных активистов. А после этого приходит время критиков различных мастей и оттенков, которые выползают из всех щелей.
[ 17/02/2007 10:44 ]
у партыіАГП вельмі інфармацыйны сайт у Інтрнэце, хаця я і не прыхільнік вашай партыі. Параўнаць яго можна толькі з сайтам КХП-БНФ. Наколькі Вы самі карыстаецеся Інтэрнэтам. І яшчэ. Як Вы адносіцеся да рашэньня кантраляваць наведвальнікаў у інтэрнэт-кавярнях?
Карыстаюся па меры неабходнасьці. Сутнасьць палітыкі беларускіх уладаў -- гэта татальны каннтроль над усім. Спроба усталяваць кантроль над Інтэрнэтам, гэта рэакцыя на рост колькасьці наведвальнікаў сусьветнай павуціны.
[ 17/02/2007 11:18 ]
Вінцук Вячорка 16 лютага прапанаваў кампраміс Мілінкевічу і АДС. Як вы ставіцеся да гэткай прапановы?
Пошук кампрамісу -- гэта частка нашай працы. Больш за тое, па асноўных пытаньнях існуе кансэнсус. Гэта высьветлілася падчас сустрэчы з дэмакратычным актывам у Гомелі. Ні адзін з прысутных не выказаўся супраць таго, што патрэбна пазытыўная альтэрнатыва, па-другое, рэформа структур кааліцыі, па-трэцяе прыняцце стратэгіі і плана сумесных дзеянняў. Такая ж сытуацыя назіралася і на сустрэчы з дэмакратычным актывам сталіцы.
[ 17/02/2007 11:22 ]
вас часто упрекают в поддержке Лукашенко на первых президентских выборах у 1994 году. Но господин Федута появлялся на экранах кудачаще чем Вы. Зато сейчас Вы в г.., а Федута в белых одеждах, учит всех, как жить.
В белых одеждах бывают только ангелы. Представил Александра в этом образе. Что ж, забавно.
[ 17/02/2007 11:49 ]
Вы жадаеце стаць прэзідэнтам РБ?
Мае сеньняшнія жаданьні палягаюць у іншых прыярытэтах і праектах. Нацыянальны Камітэт АДС рыхтуе праект Малой Какнстытуцыі, які замацуе падыходы прыхільнікаў пераменаў да сыстэмы ўлады і кіраваньня у новай Беларусі. Я прыхільнік таго каб перазмеркаваць паўнамоцтвы на карысьць парлямэнта і ўраду. Такі збалансаваны падыход зробіць сістэму больш устойлівай і дэмакратычнай. У такіх умовах у палітычных структур і іх лідэраў з’явіцца выбар за што змагацца за пасаду прэзідэнта, кірауніка ўрада ці старшыні парламента. Па другое, рабочая група Нацыянальнага Камітэта завяршае працу над узгодненным праектам закану аб выбарах. Толькі дэмакратычныя, свабодныя выбары дазволяць адэкватна раставіць рэйтынгі і палітычных партый і асобных палітыкаў.
[ 17/02/2007 12:24 ]
Kak Vi lichno otnosites k Milinkevichu i kak rascenivaete ego poziciy s tochki zrenia demokraticheskih sil Belarusi. Andrei
У нас неплохие личные отношения. До 19 марта 2006 года для меня Александр Милинкевич был единым кандидатом в президенты от объединенных демократических сил, который опирался, в том числе и на мое плечо. Общепризнанный лидер в Беларуси мог появиться 19 марта прошлого года. Я не буду анализировать, почему этого не произошло, но так есть на самом деле. Сегодня Милинкевич это основной претендент в лидеры. Станет он таковым или нет, покажет будущее. Не скрою, в последние две недели мое отношение к Александру Милинкевичу претерпело изменение. Я смотрю на него и вижу две половины лица. Одна говорит одно, другая озвучивает другое. Одна краснеет, другая маска без всяких эмоций. Очевидно одно он переживает непростой период времени и испытывает сильную зависимость от своего окружения. Боюсь как бы он не превратился в банальный инструмент достижения чьих то приземленных целей.
[ 17/02/2007 12:44 ]
Заместитель председателя Гомельского отделения ОГП Алексей Маневич недавно в дискуссии на страницах живого журнала употребил термин "русская свинья" (вот тут можете полюбоваться: http://belyj-ross.livejournal.com/1572.html). Скажите, это официальная позиция вашей партии считать русских свинями или это частная инициатива отдельного её члена. Как вы вообще относитесь к подобным высказываниям лица, занимающего весьма высокий пост в вашей партии, и много ли там у вас ещё таких как он? Белый Росс
У нас нет такой должности. Что касается официальной позиции партии то в соответствии с Уставом, нашей внутренней Конституции, она закреплена в решениях съезда, Политсовета, Национального Комитета и заявлениях председателя партии. Все документы находятся на сайте. Так что термин свинья вы можете встретить разве что в заявлениях о развитии животноводства в Беларуси. все остальное это глупость не имеющая никакого отношения к ОГП.
[ 17/02/2007 12:45 ]
Вот уже и март 2007 года, а работы по объединению активистов и сторонников демократических сил пока невидно. Неужели в демократических силах беларуси так много проблем, неужели протестный электорат сейчас сам по себе? Сейчас так много говорят, но где же действия. Как Вам кажется, а возможно-ли появление в Беларуси нового движения, создание которого, будет инициировано самими активистами и сторонниками демократических сил Беларуси? Как Вы отнесетесь к новому движению, если оно будет напрямую отстаивать интересы демократического электората Беларуси и откажется от какого-либо сотрудничества с действующими демократическими силами? Андрей Абалевич.
Ситуация действительно благоприятная для работы с людьми. Впервые за последние 10 лет в обществе возник спрос на позитивную альтернативу. Граждане хотят знать, что будет в стране если этот режим уйдет с политической сцены. Люди желают услышать, что будет в экономике, в образовании, в системе пенсионного обеспечения. Сейчас выработка и предъявление позитивной альтернативы это главный приоритет. Во-вторых, важно изменить систему управления того, что есть, а не предаваться очередному романтическому проекту создания «третей силы». Обратитесь за консультациями к Мариничу, Леонову, Фролову, Казулину. Где те громкие заявления о создании новых движений, которые станут двигателем перемен. Вся энергетика ушла на пиар в СМИ. Я за то, чтобы появлялось, хоть что то новое, которое помогает уже существующем структурам и организациями. Но пока идут эти разговоры о новых движениях, с новыми лидерами, с новыми активистами, я прихожу на площадь Калиновского и вижу все те же лица, все тех же «старых» активистов. Не надо
[ 17/02/2007 14:23 ]
как вы относитесь к людям с нетрадиционной сексуальной ориентацией?
Я к ним никак не отношусь.
[ 17/02/2007 15:14 ]
Ці не надакучыла вам займацца палітычным мазахізмам?
Мне надакучыла заглядваць у пустату і прымітыўнасьць некаторых пытаньняў.
[ 17/02/2007 15:17 ]
Спадар Лябедзька, чым Вы лепшыя за Аляксандра Мілінкевіча? Чаму Вы мяркуеце, што, калі Вы ўзначаліце АДС, справы пойдуць лепей? Няўжо Вы забыліся, што розьніца ў галасох паміж Вамі і спадаром Мілінкевічам на мінулым кангрэсе была толькі з-за таго, што Зьміцер Дашкевіч раззлаваў камуністаў? Адкажыце, калі ласка, на кожнае з пытаньняў. - wolny
Мы ж не мадэльным бізнэсам займаемся і не на подыюме дэфіліруем. У кожнага свой палітычны густ і свае сімпатыі. Па-другое, старшынства ў Палітрадзе мяне абсалютна не ўзбуджае. Я цалкам задаволены працай у каліцыйным Нацыянальным Камітэце. Мне падабаецца атмасфэра, якая там існуе, мяне радуюць, тыя можа не глабальныя, але канкрэтныя вынікі нашай працы. Мне падаецца, што дэлегаты Кангрэсса галасавалі за праграмы і саміх прэтэндэнтаў, а не за эмоцыі выступоўцаў.
[ 17/02/2007 15:28 ]
Прівітанне, Анатоль! Ці ёсць у Вас разуменне таго, што ўсе Вашыя дзеянні на так звынай апазіцыйнай ніве нанеслі не меньшую шкоду, чым дзеянні Вашага былога паплечніка - А.Г.Л.? Вы гатовы панесці адказнасць пасля змены ўлады у краіне? З павагай - Раман
Мы гатовы несьці адказнасьць за рэалізацыю праграмм і рэформ у новай Беларусі. З пакетам прапаноу можна азнаеміцца на сайце ucpb.org. Калі ёсьць што сказаць па сутнасці -- дасылайце свае прапановы. У нас ужо цэлая армія судзьдзяу і пракурораў, а працаваць, відаць, прыйдзецца сябрам АГП і нашым прыхільнікам.
[ 17/02/2007 16:40 ]
Uvajaemiy Anatoliy. Kogda vi (t.e. vse lidery oppozizctii i oppozizctionnih partiy) prekratite drat'sya za mejdu soboy za "liderstvo". Neujeli eto samiy vajniy vopros v bor'be protiv rejima Lukashenko? Valeriy.
Я не буду в очередной раз присягать на Библии, что не намерен на очередном Конгрессе бороться за лидерство, хотя бы потому, что это поиски кошки в помещении, где ее нет. Во-вторых, конкуренция в политике объективно необходима. Другое дело, она должна проходить не под ковром, а в реализации общей стратегии и общего плана действий. Кто лучше и сильнее работает тот и есть главный претендент на лидерство. Нет сомнений, что есть вопросы более важные и приоритетные. Но точку может поставить Конгресс который определит и зафиксирует эти приоритеты.
[ 17/02/2007 21:11 ]
Колькі можна хлусіць народу?Дайце шлях Мілінкевічу,гэта сапраўдны лідар,які здольны зрабіць усе дзеля будучыні нашай Радзімы,але вы перашкаджаеце яму працаваць. Адкажыце,чаму?Таму што вам грошы ня йдуць?
Хіба можна быць перашкодай таму, у каго грошы, міжнароднае прызнаньне і ўсенародная любоў?
[ 17/02/2007 21:32 ]
Шаноўны спадар Анатоль, можа хопіць ужо уносіць раскол у дэмакратычны рух. За той кароткі час сп. Мілінкевіч зрабіў нашмат больш за вас. І нельга яго вінаваць у тым, што ён напісаў лукашэнку ультыматум - ён жа не дапагагаў яму стаць прэзыдэнтам у '94м. Мо' пара ўжо сыйсьці і даць шанец маладым палітыкам? Сяржук, Барысаў
Улічваючы, што ніхто так і не можа назваць той пазітыу які зроблены пасля прэзідэнтскай кампаніі я раблю выснову, што зроблена не так ужо і шмат. Што да маладых, то дзверы у АГП адчынены для ўсіх ініцыятыуных, разумных і адукаваных. Пасля беларускага Майдана у партыю у Менску прышло больш за 80 маладых людзей. Мы пачалі рыхтаваць ім крэслы кіраўнікоў раённых арганізацый. Але пачаўся агульнанацыянальны прызыў на навучаньне у замежжы і пасады засталіся вакантнымі.
[ 17/02/2007 21:51 ]
А не пора лі ўсім лідарам апазыцыі на адпачынак. Вы ўсе кіруеце па 10 год сваімі партымі, і проста дасталі шэраговых актывістаў. У Наваполацке - дакладна! Лепш самім па сабе, чым з вамі!
Правільна, бі белых пакуль не пачырванеюць, бі чырвоных пака не пабялеюць!
[ 18/02/2007 01:16 ]
Спадар Анатоль! Уявіце, што сёньня ізноў 19га сакавіка.Вашыя дзеяньні? Васіль
Гэта пытаньне да кандыдатаў у прэзідэнты. Толькі яны мелі палітычнае і маральнае права прымаць рашэнні на пляцы Каліноускага. Калі б нехта паспрабаваў узяць ініцыятыву на сябе, то гэта быу бы скандал.. І таму есць пацьверджаньне. Калі адзін кандыдат у прэідэнты павёў людзей на Акрэсціна, другі назвау гэта правакацыяй.
[ 18/02/2007 01:20 ]
Спадар Анатоль! Уявіце, што сёньня ізноў 19 сакавіка 2006г 20.00. Вашыя дзеяньні?
Гэта пытаньне да кандыдатаў у прэзідэнты. Толькі яны мелі палітычнае і маральнае права прымаць рашэнні на пляцы Каліноускага. Калі б нехта паспрабаваў узяць ініцыятыву на сябе, то гэта быу бы скандал.. І таму ёсць пацьверджаньне. Калі адзін кандыдат у прэідэнты павёў людзей на Акрэсціна, другі назвау гэта правакацыяй.
[ 18/02/2007 03:03 ]
Hello, Are you ready for a secondary role in the Belarus opposition? Thank you.
І на трэцюю таксама, быу бы ад гэтага вынік і плен.
[ 18/02/2007 10:36 ]
Гэта не зусім пытаньне: Спадар Анатоль, хопіць гуляць у апазіцыю. Рэйтынг усіх апазіцыйных палітыкаў не перавышае статыстычнай пагрэшнасьці. І гэта ў Менску: можа вас каго і ведаюць вашыя суседзі, мае ж -- нічога пра вас не чулі і чуць ня хочуць. А на вёсцы і ўвогуле ніхто нічога ня ведае ні пра Лябедзьку, ні пра Вчорку, ні пра таго ж Мілінкевіча. Там радыя, што "нам жа пеньсію неплахую плацяць, патаму што ён а нас забоціцца". Але ж адзіны, хто скалыхнуў па сапраўднаму сітуацыю зьўляецца Аляксандр Мілінкевіч. Пад дубінкі падставіцца вельмі проста, а вось заваяваць душы людзей сваім інтэлектам, шляхетнасьцю, даробкам мінулых гадоў не здолеў нават інтэлектуал Вчорка. Не рабіце памылку Пазьняка, які раз за разам заяўляў, што БНФ адзіная рэальная палітычная сіла. Спачатку трэба прыйсьці да ўлады, а там разьбярэцеся хто з вас лепшы.
Гатовы дыскутаваць, але пад вашым апошнім сказам стаулю свой подпіс.
[ 18/02/2007 10:46 ]
Спадар Лябндзька! У закліку В. Вячоркі да адзінства Вы не бачыце нічога новага. Дык у чым жа справа? Чаму ні Вы, ні Вашыя калегі не выконваеце старых дамоваў, а толькі ўчыняеце грызьню між сабой, і замест адзінай апазіцыі існуе нейкая незразумелая тусоўка балбатуноў? Якуб Лапатка
Якраз мы гатовы выконваць і старыя дамовы, і разглядаць канструктыўная новыя. З чым мы не пагаджаемся, дык гэта з мовай ультыматумаў.
[ 18/02/2007 12:57 ]
Спадар Анатоль! У Вас не ўзнікае ўражання, што Вы пачынаеце нагадваць того чалавека, з якім змагаецеся апошнія гады? Пакуль вто сябра АГП Леанід.
Вы памыляецеся, я не змагаюся з асобамі, я і мае калегі-аднапартыйцы змагаюцца за свабоду, дэмакратыю і перамены. Чытайце уважліва нашы праграмы, там усе дакладна напісана.
[ 19/02/2007 23:15 ]
Здравствуйте Анатолий!Являюсь индивидуальным предпринимателем.В настоящее время у нас существует много проблем в связи с введением определённых Указов и Декретов.Ваша партия стоит на позициях поддержки нас в целом и на демократических позициях экономическоко развития Беларуси.Есть ли у вас структура при партии которая уделяет внимание проблемам предпринимательства и с кем можно решать совместно существующие проблемы?Буду благодарна за контакты и поддержку.Светлана.Бегомль.
Калі ласка, патэлефануйце +17 289 50 09, і мы арганізуем Вам камунікацыі з Віктарам Гарбачовым, які зараз актыўна займаецца структурызацыяй індывідуальных прадпрымальнікаў у фармаце ўсёй Беларусі.
[ 20/02/2007 15:14 ]
Уважаемый Анатолий! Скажите, пожалуйста, в чём вы видите основные причины вашего поражения на КДС осенью 2005 года?
Гэта прыпынак, які мы праехалі. У карэце мінулага далёка не заедзеш. Таму я і мае калегі будзем ісьці наперад, а не чапляцца за нешта з мінулага.
[ 21/02/2007 09:22 ]
Цяжка зразумець, чым кіруюцца лідэры партый, калі камбінуюць такія варыянты, каб аслабіць ролю адзінага лідэра апазыцыі. Цяжка таксама зразумець, што зрабіла ўся партыйная апазыцыя за год пасьля выбараў. Ці маглі б Вы пералічыць, што канкрэтна зрабіла Ваша партыя за год?
Я лічу, што, нягледзячы на ўсе складанасьці і цяжкасьці, мы нядрэнна спрацавалі падчас кампаніі на мясцовых выбарах. Нашы кандыдаты і чальцы іх камандаў данесьці да выбаршчыкаў амаль паўмільёна носьбітаў інфармацыі. Гэта асабістыя ўлёткі з агульным брэндам і пасланьнем, партыйная Праграма разьвіцьця рэгіёнаў, а таксама прапановы Эўразьвязу для Беларусі. Гэта азначае, што мы, як мінімум, працавалі з паўтара мільёнамі грамадзян, выбаршчыкаў Беларусі. За гэты год праз сетку рэгіянальных арганізацый было распаўсюджана амаль 200 000 экз. газэты “Глоток воздуха”, а таксама кропкавыя пасланьні ў выглядзе адмысловых брашураў для прадпрымальнікаў, настаўнікаў і супрацоўнікаў судовай сыстэмы. За гэты ж час распрацаваны праект Эканамічнай канстытуцыі, у фармаце Нацыянальнага камітэту АДС былі праведзеныя дзесяткі круглых сталоў” з удзелам экспэртаў, палітыкаў, на якіх праводзіўся ня толькі аналіз пытаньняў, зьвязаных з рэфармаваньнем эканомікі, але і рыхтаваліся канкрэтныя прапановы і рэкамэндацыі для палітычнай Рады. Да таго ж, мы – галоўныя ініцыятары правядзеньні ў розных гарадах Беларусі акцыі “Ланцуг неабыкавых людзей” як праявы салідарнасьці з сем’ямі зьніклых палітыкаў і палітзьняволеных.
[ 21/02/2007 09:35 ]
Ці гатовыя Вы, у выпадку абраньня лідэрам апазыцыі, правесьці дэталёвае расследваньне махінацый з грантамі ў асяродку цяперашняга "адзінага"? Бо і для апазіцыі патрэбна "празрыстасьць", а то некаторыя будуюць сябе катэджы.
Думаю, што пытаньне фінансаў павінна быць транпарэнтным нагэтулькі, наколькі дазваляе ажыцьцяўляць дзейсны і эфэктыўны кантроль за іх выкарыстаньнем. І гэта пытаньне ня столькі лідэра кааліцыі, колькі рэформы структураў кіраваньня кааліцыйнай дзейнасьці. Патрэбна, каб рэсурсы, якія атрымоўваюць няўрадавыя арганізацыі, ішлі на рэалізацыю сумеснай стратэгіі і агульнага пляну дзеяньняў.
[ 21/02/2007 10:23 ]
Здравствуйте, Анатолий Владимирович! Спасибо за искренность во время предыдущего форума. Сейчас Великий Пост. Нужно думать о людях только хорошее. У меня сегодня вопросы без шипов. 1. Что Вас стимулирует в жизни: любовь? деньги? власть? или …. ? 2.Кем бы Вы хотели видеть Вашего сына в вашем возрасте? 3. Когда Вы последний раз плакали, Анатолий Владимирович? 4. Сколько сейчас в Беларуси тратится денег в год на «грязные технологии»? И кому в масть попал господин Милинкевич со своим письмом, как Вам такой пасьянс политтехнологов? Ирина.
1. Канешне, стымулюе любоў да маіх родных і блізкіх людзей, а таксама, як гэта ня дзіўна, мая праца. 2. Свайго сына хацеў бы бачыць тым, кім ён хоча сябе бачыць. Адзінае, ведаю, што ён ня хоча паўтараць у палітыку. 3. Пакіну без адказу. 4. Я б больш шырэй адказаў на пытаньне. Калі ў нас ёсьць мэта прымусіць уладу ісьці на перамовы, дык гэтую функцыю лепш выканае ня ліст, накіраваны ў Чырвоны дом, а 30-40 тысяч людзей, якія б прыйшлі пад сьцены Чырвонага дому. Што датычыць нейкіх брудных грошай, дык гэта сотні і сотні мільёнаў, прычым гэта грошы беларускіх падаткаплацельшчыкаў, якія трацяцца на БТ, “Советскую Белоруссию” і іншыя крыніц гэбэльсаўскай прапаганды.
[ 21/02/2007 10:28 ]
Что с общественным международным судом над Лукашенко? Этот суд обещали провести в концк 2006 года, но почему не провели и думаете ли проводить?
Міжнародны грамадзкі суд застаецца ў парадку дня. Выкананы вялізарны аб’ём працы. АлеЮ, на жаль, міжнародная каньюнктура не спрыяе рэалізацыі гэтага праекту ў бліжэйшы час. Зараз частка Захаду ўскладае вялікі спадзеў на дыялёг з Лукашэнкам, і гэта ня вельмі добры фон для міжнароднага суду.
[ 21/02/2007 12:00 ]
Добры дзень! Спадар Анатоль, хацеў запытаць у Вас, што Вы думаеце аб цяперашней сітуацыі ва Украіне? 1 Як Вы лічыце, ці магчымыя там папярэднія выбары? 2 Зь якімі палітычнымі партыямі супрацоўнічаеце? Можа, з блокам Юліі Цімашэнка? Дзякуй!
Выбары (датэрміновыя) там у бліжэйшай пэрспэктыве наўрад ці адбудуцца, таму што згодна з сацыялягічнымі апытаньнямі, супраць гэтага выступаюць да 70 адсоткаў выбарцаў. Мы супрацоўнічаем з партыяй “Рэформы і парадак” (ПРП), якую ўзначальваюць былы міністар фінансаў Пінзэнік, “палявыя камандзіры” украінскага Майдану Філэнко і Стэцькіў. Таксама ў нас ёсьць камунікацыі і ўзаемаадносіны з “Нашай Украінай” і з блёкам Юліі Цімашэнкі, бо ПРП ўвайшла ў склад гэтага блёку.
[ 21/02/2007 12:02 ]
Сп. Лябедзька, ці не здаецца Вам, што Ваша дзейнасьць на буйной палітычнай арэне шкодзіць беларускай адраджэньніцкай справе? Пад Вашым кіраўніцтвам і ўплывам, апазыцыя прайграла ўсё, што магла, не зрабіла крокаў наперад. Аб аб'яднаньні мы чулі ў 99"м (тады, здаецца, Вы па ОРТ скардзіліся на Лукашэнку, нібыта ён замінае інтэграцыі з Расеяй) і нічога новага ў мінулым годзе Вы не прыдумалі. Ці ня час сысьці з пасады шэрага кардынала апазыцыі і займацца справай на карысьць нашай (і Вашай) Радзімы? Не хацелася Вас так жорстка крытыкаваць, але маё сумленьне не дазволіла мне зрабіць інакш. Ян а.к.а. RightRevolution
Гэта вельмі важна – жыць у гармоніі са сваім сумленьнем. Дзякуй за высокую ацэнку маёй дзейнасьці, але ў 1999 годзе я нават не ўзначальваў партыі. І дарэчы, як кажуць, прабачце, але гэта не я зруйнаваў замак 14-га стагодзьдзя.
[ 21/02/2007 12:03 ]
Добры дзень, Анатоль! Цi прыйшоў час ужо адказацца ад iдэi "iмпарту" дэмакратыi з Расеi? iмперскасьць гэтай дзяржавы вiдавочная ўжо, я думаю, кожнаму (адзiн Мюнхенскi сьпiч Пуцiна чаго варты). Дык можа хопiць езьдзiць туды i спадзявацца на "старэйшага брата"? Дзякуй, Сяргей, Вялейка
Дзіўнае пытаньне, таму што мы ніколі не разглядалі Расею як экспарцера дэмакратыі. Надварот, мы робім акцэнт на тое, што беларускі лукашызм карыстаецца даволі вялікай папулярнасьцю ў Расеі. Аде гэта зусім не азначае, што няма патрэбы езьдзіць у Маскву, мець камунікацыі і супрацоўнічаць з дэмакратамі Расеі. Таксама было б палітычна недальнабачным не выкарыстоўваць крызыс у стасунках Лукашэнкі і Крамля на карысьць вырашэньня нацыянальных інтарэсаў Беларусі.
[ 21/02/2007 12:04 ]
Добры дзень! Анатоль, якімі будуць галоўныя мэты Кангрэсу Дэмакратычных Сіл? Як Вы лічыце, што даст гэты Кангрэс беларускай палітыцы зараз? І яшчэ - ці Вашая партыя супрацоўнічае зь рухам "За Свабоду!"?
У Гомлі і Менску на сустрэчы з дэмакратычным актывам праводзіліся апытаньні: ці трэба, каб Кангрэс разгледзеў і прапанаваў грамадзянам Беларусі пазытыўную альтэрнатыву, ці ёсьць патрэба ў рэарганізацыі структураў кіраваньня кааліцыі, і ці патрэбна, каб Кангрэс прымаў статэгію і плян дзеяньняў аб’яднаных дэмакратычных сілаў? Усе прысутныя ў Гомлі і ў Менску , за выняткам аднаго чалавека ў сталіцы, - прагаласавалі “за”. Фактычна, гэта парадак дня Кангрэсу, які ўхвалены амаль кансэнсусам. Мы працуем з Мілінкевічам. Сказаць нешта пра рух “За свабоду” мне складана, бо гэта пакуль больш прэзэнтацыя намераў, чым арганізаваная структура ў рэгіёнах.
[ 21/02/2007 12:06 ]
Добры дзень! Ці можна атрымаць штосьці з сымволікай АГП ў Летуву? Быў бы вельмі удзячный! Кастусь!
Чаму ж не? На вэб-сайце ёсьць электронны адрас партыі, звяжыцеся, пакіньце свае каардынаты.
[ 21/02/2007 12:09 ]
Добры дзень! Анатоль, хацеў запытаць зь якімі палітычнымі рухамі Беларусі супрацоўнічае АГП? Ці праўда, што ў Вашае партыі вельмі добрыя стасункі зь Маладым Фронтам? Ці будзеце Вы далей супрацоўнічаць зь Мілінкевічам! Посьпехаў Вам у Вашых справах! Кастусь.
Так, у нас розныя адносіны з усімі суб’ектамі кааліцыі, але я вылучыў бы як прыклад пазытыўнай працы нашыя ўзаемаадносіны з Маладым Фронтам як у Менску, так і ў іншых рэгіёнах Беларусі. Што датычыць Мілінкевіча, дык мы і не спынялі супрацоўніцтва. Учора і сёньня мы скаваныя адным ланцугом, і я думаю, што ёсьць ня толькі наша патрэба ў Мілінкевічу, але і патрэба Мілінкевіча ў нас.
[ 21/02/2007 12:11 ]
Вітаю! Як Вы лічыце, якім чынам можна прыпыніць дзейнасьць расейскіх фашысоўскіх груповак НБП, РНЕ, ДСНІ і іншых ў Беларусі. Ці АГП вядзе зь такімі рухамі барацьбу?
Для гэтага патрэбна палітычная воля структур кааліцыі, тут трэба працаваць ня толькі праз сыстэму супраціву, але і прымушаць праваахоўныя ворганы адпрацоўваць тыя грошы падаткаплацельшчыкаў, якія яны атрымоўваюць.
[ 21/02/2007 12:40 ]
Анаьолий, в каком ампулуа Вы предпочитаете играть в футбол (вопрос без подвоха)? Александр
Адказ таксама без падвоху: люблю забіваць галы, таму звычайна гуляю нападаючым.
[ 21/02/2007 12:56 ]
Анатолий,не кажется ли Вам , что в Беларуси ВЫ (оппозиция) не имеете широкой народной поддержки потому , что кроме лозунгов ВАМИ (оппозицией)не предложено четких программ по "ОБУСТРОЙСТВУ БЕЛАРУСИ".Мне кажется,"не любить" Лукашенко недостаточно,нужно указать людям четкий курс по выходу страны из кризиса.Или у ВАС его нет ? Спасибо за честный ответ.Наталья.
Пагаджаюся на 100 адсоткаў, што зараз мы маем унікальную сытуацыю, каб ня толькі змагацца за выжываньне, але й за перамогу. Упершыню за дзесяць апошніх гадоў узьнікла сытуацыя, калі попыт на пазытыўную альтэрнатыву ня толькі існуе ў грамадзтве, але і павялічваецца. Алі рэжым меў мажлівасьць займацца сацыяльным подкупам людзей – была адна сытуацыя, і ў людзей было адчуваньне ўпэўненасьці ў будучыні , -- дык зараз гэта зьнікае, і грамадзяне сапраўды хочуць ведаць, што будзе, калі рэжым сыдзе. Ёсьць попыт на пытаньні, якой будзе сыстэма ўлады, як будзе разьвівацца эканоміка, якія пэрспэктывы ў адукацыі і ў ахове здароўя. І адказы на гэта ёсьць, я тут не пагаджуся з Натальляй. Вам дастаткова зайсьці на сайт www.ucpb.org, каб пераканацца. Але мала мець пазытыўную альтэрнатыву, яе трэба данесьці да людзей. І больш таго: трэба ўцягнуць як мага большую колькасьць беларусаў у абмеркаваньне пазытыўнай альтэрнатывы, якую прапаноўвае палітычная апазыцыя. І гэта якраз тое, чым павінен займацца Кангрэс і ўсе прыхільнікі пераменаў пасьля правядзеньня гэтага форуму.
[ 21/02/2007 13:04 ]
А што такое гардавіна прэзыдэнцкіх выбараў і навошта яе адзначаць?! Цягнік то сыйшоў, пазнавата, ці думаеце народ зразумее гэтую ідыёцкую ідэю, апомніцца -- ах, нас падманулі роўна год таму, -- і на барыкады! Адмова Мілінкевіча ад удзелу ў Кангрэсе гэта самая значная падзея, якую "взахлёб" абмяркоўваюць няўдзячныя беларусы? То гэта прысуд вам, за вашую бязьдзейнасьць і разбазарваньне рэсурсаў. Вы самі прызнеце, што далей за кола незалежных СМІ патугі апазыцыі ня йдуць, то што -- і далей будзем грызьці адзін аднаго? Сямён
Ніхто Вам, Сямён, не прапануе займацца палітычным канібалізмам. Але ня трэба рабіць выгляд, што год таму нічога не адбылося. Некалькі дзесяткаў тысяч людзей ўратавалі рэпутацыю Беларусі і яе пэрспэктыву быць вольнай эўрапэйскай краінай. Можа, для кагосьці гэта і не падзея. Але я прытрымліваюся іншай ацэнкі.
[ 21/02/2007 13:26 ]
Як вы пракаментуеце адзін з пунктаў "Платформы народнага яднаньня", сфармуляванай партыяй КХП БНФ і рухам "Беларуская Салідарнасьць", які гучыць наступным чынам: "Беларуская Салідарнасьць стаіць за праўду Беларускага Адраджэньня, якое кажа: «Не правы чалавека — галоўнае для беларусаў, а незалежнасьць і свабода, бо не бывае „правоў чалавека“ пад акупацыяй». Трэба змагацца за свабоду і вызваленьне Беларусі, а не прасіць «правоў» у рэжыма і акупантаў. Акупанты правоў не даюць. Яны пакідаюць нам «права» быць рабочым матэрыялам дзеля іхных імпэрскіх інтарэсаў." Якою вы бачыце ролю Зянона пазьняка у мінулым і цяперашнім палітычным жыцьці? На колькі вам блізкія ягоныя ідэі? Дзякую! Ігар, Менск.
Для мяне гэта як дыскусія, што важней – правая нага ці левая. Для Беларус аднолькава актуальныя і пытаньні сувэрэнітэту і Незалежнасьці, і дэмакратыі і правоў чалавека. Калі нейкага складніка няма, дык надыходзіць крызыс і краіна заходзіць у тупік. Зянон Пазьняк – гэта частка беларускай гісторыі, і ў ёй можа знайсьці як станоўчае, так і нешта для крытыкі. Але, безумоўна, гэта асоба, якой заўсёды будзе месца ў беларускай гісторыі.
[ 21/02/2007 13:43 ]
Спадар Анатоль.Пытаньне,канешне больш ускоснае,але кое стаўленьне вашае партыі да закрыцьця (мінула ужо шмат год) калісьці,наймацнейшай партыяй па абароне правоў сэксуальных меньшасьцяў Лямбда(Беларуская Ліга сэксуальных меньшасьцяў).Як і чым, у будучыні,вашая партыя магла бы рэалізоўваць правы меньшасьці,але не непатрэбнага колу людзей.Калі ласка,якім Вы бачыце абарону меньшасьцяў на Беларусі ў будучыні.Дзякуй
На жаль, я абсалютна недасьведчаны ў дзейнасьці такой палітычнай арганізацыі. Што датычна правоў і абавязкаў і большасьці, і меншасьці, якой бы групы гэта ня тычылася – гэта павінна быць замацавана ў Канстытуцыі і ў законе.
[ 21/02/2007 14:24 ]
Анатоль, паважаем Вас, але няможна падрываць адзінага лідэра. Мілінкевіч мусіў застацца такім на пяць гадоў або пакуль сам не адыдзе. Перад наступынмі выбарамі будуць зноў выбары і хай апазыцыя тады кагосьці выбера яшчэ на пяць гадоў. Прабачце, любім вас, цэнім за вашу стойкасьць, але ня бачым ніякае рэальнае дзейнасьці, акрамя кулюарнае барацьбы за ўплыў унутры апазыцыі.
Дзякуй за заклапочанасьць сытуацыяй, але на Кангрэсе мы не выбіралі ні “ангельскую каралеву”, якая пажыцьцёва, і не дэмакратычнага “камандантэ”. Мы абіралі адзінага кандыдата ў прэзыдэнты і сумленна на яго працавалі. Абіраць лідэра за 5 гадоў да выбарчай кампаніі – гэта ня толькі рызыкоўна, але і беспэрспэктыўна. І такога не было ні ў Югаславіі, ні ў Грузіі, ні ва Ўкраіне. А калі раптам 100 000 рабочых з МТЗ і МАЗу выйдуць на вуліцу, дык ніхто ня будзе перашкаджаць Аляксандру Мілінкевічу ўзначаліць іх.
[ 21/02/2007 14:25 ]
Анатолий,когда народу станет совсем голодно и худо, он повалит на улицы (помните, в истории Беларуси это уже было?!)и встанет вопрос :кто поведет эту ТОЛПУ за собой ? В 1994 году Лукашенко взялся решить народные проблемы и желания :ЗАПУШЧУ заводы,ЖУЛИКОВ отправлю в Гималаи...Вы не боитесь, что занимаясь,извините, интеллигентным раздраем между собой, пропустите во власть ЛУКАШЕНКО-II?Спасибо.Еще раз Наталья.
Дзякуй, Натальля. Я памятаю красавік 1991-года. Сапраўды, той, хто ўзначаліў бы рух у 1991 годзе, той меў добры шанец быць лідэрам Беларусі. Нічога не зьмянілася і сёньня.
[ 21/02/2007 14:36 ]
Завяршаем нашу онлайн канфэрэнцыю.
Па-першае, я вельмі ўдзячны тым, хто даслаў свае пытаньні. І бяру абавязак адказаць усе пытаньні, што былі дасланыя. У мяне склалася ўражаньне, што ёсьць перабольшваньне крызысу, які існуе ў апазыцыі, і я выказваю шкадаваньне, што шмат каго цікавяць узаемаадносіны паміж палітыкамі, а не адказ на пытаньне – “Што рабіць для пераменаў у Беларусі?”.
 галоўная
 угару