[ svaboda logo ] [ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ] [ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
[ svaboda logo ]
форум  


11 Студзеня 2007
Давід Какабадзэ: падзеі ў Грузіі
Давід Какабадзэ нарадзіўся у 1959 годзе ў Тбілісі. У 1982 годзе скончыў факультэт заходнеэўрапэйскіх моваў і літаратуры, спэцыялізацыя – германістыка. У 1978-1980 гг. вучыўся у Іене (тагачасная ГДР). Быў спартовым журналістам, карэспандэнтам газэты “Лело”, уласным карэспандэнтам газэты “Советский спорт” па Закаўказьзю. З 1989 па 1993 год – дырэктар Кабінэту Гётэ ў Тбіліскім унівэрсытэце. З 1990 па 1993 годзе – асьпірант Кёльнскага унівэрсытэту, стыпэндыят Фонду Адэнаўэра. З 1993 году – у грузінскай службе радыё Свабода, у апошнія гады – дырэктар службы.
19.12.2006
Ваша Свабода
10.01.2007
Аляксандар Рар

17.01.2007
Станіслаў Багданкевіч

24.01.2007
Алег Трусаў

31.01.2007
Станіслаў Гусак
07.02.2007
Алесь Бяляцкі

14.02.2007
Аляксандар Мілінкевіч

20.02.2007
Анатоль Лябедзька
28.02.2007
Аляксандар Вайтовіч
07.03.2007
Навошта ўлады ўшаноўваюць Суворава?

14.03.2007
Юры Хашчавацкі

21.03.2007
Віктар Івашкевіч

28.03.2007
Івонка Сурвіла
04.04.2007
Малады фронт

11.04.2007
Аляксей Марачкін
18.04.2007
Валерыя Навадворская
25.04.2007
Іван Нікітчанка

02.05.2007
Жанна Літвіна

09.05.2007
Сяргей Драздоўскі

16.05.2007
Сакрат Яновіч

23.05.2007
Аляксей Янушэўскі

30.05.2007
Малады фронт

07.06.2007
Віктар Шэндэровіч
13.06.2007
Барыс Нямцоў
20.06.2007
Аляксандар Ярашук
27.06.2007
Уладзімер Падгол
04.07.2007
Карэн Ст’юарт
11.07.2007
Анатоль Шумчанка
18.07.2007
Алег Алкаеў

25.07.2007
Паэт Уладзімер Някляеў

29.07.2007
Андрэй Хадановіч.

08.08.2007
Валянцін Мацкевіч
15.08.2007
Валянцін Голубеў
08.01.2007
Сьвятлана Алексіевіч
29.08.2007
Леанід Путырскі
05.09.2007
Павал Севярынец
12.09.2007
Станіслаў Шушкевіч
19.09.2007
Віталь Сіліцкі
25.09.2007
Ўладзімер Арлоў
10.10.2007
Аляксандар Мілінкевіч
17.10.2007
Віктар Івашкевіч
24.10.2007
Юры Беленькі
31.10.2007
Леанід Маракоў
07.11.2007
Руся (Марына Шукюрава)
21.11.2007
Алесь Ліпай
27.11.2007
Райнэр Лінднэр
12.05.2007
Барыс Нямцоў
2003  2004  2005  2006
[ 13/11/2007 22:03 ]
Што зараз паказваюць грузінскія тэлеканалы?
Верагодна, маецца на ўвазе Грамадзкі канал -- ён дзейнічае ў звычайным рэжыме, з выпускамі навінаў і г.д. Што датычна астатніх каналаў, якія ўсё яшчэ дзейнічаюць -- ім забаронена паказваць навіны, ім забаронена паказваць дэбаты на палітычныя тэмы. А самы папулярны тэлеканал -- "Імедзі" -- ён зусім ня дзейнічае. 7 лістапада, яшчэ да абвяшчэньня надзвычайнага становішча, туды ўварваўся спэцназ і ня толькі спынілі наўпроставы эфір, але і разьбілі апаратуру.
[ 13/11/2007 22:37 ]
Спадар Какабадзэ, калі вам стала зразумела, што ў Саакашвілі аўтарытарная натура? Наколькі прадказальнымі былі яго сучасныя паводзіны. Я не арыентуюся ў грузінскіх палітычных абставінах, і мяне шакавалі кадры разгонаў дэманстрацыяў. Я не чакаў такіх крокаў ад Саакашвілі. Здаецца мне, ён слабы чалавек.
Кадры пра разгон дэманстрацыі шакавалі ня толькі Вас -- яны шакавалі вельмі шмат каго, і ў самой Грузіі, і за яе межамі, і ў краінах былога СССР, і на Захадзе. Пра гэта вельмі шмат пішуць. Гэта вялікая праблема для цяперашняга кіраўніцтва Грузіі. Сам факт разгону як такі нічым незвычайным не зьяўляеца нават для заходняй дэмакратыі, бо дзяржава павінна функцыянаваць у кожных абставінах. І калі перакрываецца галоўная магістраль сталіцы, натуральна ж, праваахоўчыя ворганы павінны вызваліць яе для руху. Але тое, што было пасьля гэтых падзеяў, пасьля першых крокаў праваахоўчых ворганаў, і калі ўзьнікла супроцьстаяньне з дэманстрантамі - там, мне здаецца, падзеі выйшлі з пад-кантролю. Супрацоўнікі праваахоўчых ворганаў відавочна перавысілі свае паўнамоцтвы. І калі такое адбылося -- я выкажу сваё асабістае меркаваньне, -- я ад яго чакаў прабачэньняў. Прабачэньняў хаця б перад тымі людзьмі, якія пацярпелі толькі таму, што ўдзельнічалі ў дэманстрацыі абсалютна мірнай. Але прэзыдэнт так і не сказаў, што людзі, які перавысілі свае паўнамоцтвы, якія зьбівалі мірных людзей, -- панясуць пакараньне. Ад яго гэта ніхто не пачуў. І мне здаецца, што гэта -- самая вялікая праблема.
[ 13/11/2007 23:53 ]
Цi лiчаце, што за гэтымi падзеямi стаiць Расея?
Проста адказаць на такое пытаньне, думаю, вельмі цяжка. Ці стаіць Расея за гэтымі падзеямі, альбо за сытуацыяй, якая ўзьнікла ў Грузіі -- сьцьвярджаць вельмі цяжка. Ва ўсялякім разе, доказаў такіх няма. Канешне, ўсёй Грузіі была прадэманстраваная па тэлебачаньні аўдыёзапіс размоў прадстаўнікоў грузінскай апазыцыі з супрацоўнікамі расейскай амбасады, сярод якіх нібыта былі прадстаўнікі расейскіх спэцслужбаў. Але, мне здаецца, гэтыя размовы хаця і могуць сьведчыць пра нейкія сувязі апазыцыі з гэтымі асобамі, але служыць нагодай для сьцьвярджэньня, што Расея стаіць за падзеямі -- ня могуць. І ўжо ніяк ня могуць быць апраўданьнем дзеяньняў праваахоўчых ворганаў.
[ 14/11/2007 00:43 ]
Ці ёсьць дастойная альтэрнатыва Міхалу Саакашвілі, я маю на ўвазе сапраўдных празаходніх грузінскіх дэмакратаў, а не марыянэтак Вашынгтону. Дзякуй, Jahor
Думаю, ня мне меркаваць, я журналіст і магу выказваць толькі сваё ўласнае меркаваньне. У дадзены момант мне цяжка бачыць відавочнага лідэра сярод цяперашняй апазыцыі. Нават той факт, што апазыцыйным кандыдатам у прэзыдэнты вылучаны Леван Гачэчэладзэ, мала каму вядомы за межамі Грузі бізнэсовец. Так, ён член парлямэнту, але ў палітычных дзеяньнях ці выказваньнях ён ня быў заўважаны. Гэта сьведчыць пра тое, што ў Грузіі сёньня няма відавочных лідэраў, якія маглі б аказаць канкурэнцыю Саакашвілі. Нават пасьля падзеяў 7 лістапада. Тут ёсьць адзін цікавы момант. Гачэчэладзэ, якога апазыцыя вылучыла кандыдатам у прэзыдэнты, выступае за скасаваньне інстытута прэзыдэнцтва. Прычым, называе гэта галоўнай мэтай. Адначасна, апазыцыя вылучыла зь ім Саломі Зурабішвілі, былую міністра замежных спраў, на пасаду прэмьер-міністра. Хаця такое не прадугледжвалася па закону. І калі гэта аналізаваць у кантэксьце заяваў пра скасаваньне прэзыдэнцтва дык атрымліваецца, што той, хто будзе галасаваць за апазыцыйнага кандыдата ў прэзыдэнты, на самой справе будуць галасаваць за Зурабішвілі, якая ў выпадку перамогі і зьмены ў Канстытуцыі, робіцца кіраўніком дзяржавы. Дарэчы, Зурабішвілі -- грамадзянка ня толькі Грузіі, але і Францы. Па Канстытуцыі яна не магла балатавацца ў прэзыдэнты. Па Канстытуцыі, яна павінна была жыць у Грузіі ня менш 15 гадоў да дня выбараў. Наконт падвоенага грамадзянства -- Канстытуцыя ня вельмі дакладна пра гэта кажа, але ня выключана, што і гэта б ёй перашкодзіла. Бо ў выпадку з Патаркацішвілі кажуць, што яму ягонае падвоенае грамадзянства можа перашкодзіць зарэгістравацца кандыдатам у прэзыдэнты. У яго грамадзянства ізраільскае і грузінскае.
[ 14/11/2007 09:29 ]
Спадар Какабадзэ, дык а на ваш асабiсты погляд, падзеi ў Грузii гэта было падаўленьне дэмакратыі ці яе абарона? Сяргей, Узда
Прэзыдэнт Саакашвілі ў сваім першым выступе пасьля падзеяў 7 лістапада заявіў, што Грузія абараніла дэмакратыю. МНе асабіста здаецца, што нават калі гэта так, нават калі Грузія ў той дзень абараняла дэмакратыю, -- гэта было зроблена шляхам абсалютна непрымальным для дэмакратыі. І мне здаецца, што гэта -- вялікі ўдар менавіта па дэмакратыі і па тым шляху, па якім Грузія ішла цягам апошніх трох гадоў.
[ 14/11/2007 09:30 ]
Цi прайшоў ужо апагей, самы востры момант крызiсу цi ён яшчэ наперадзе? Антон, Менск
Будзем спадзявацца, што кульмінацыя мінула. Сёньня раніцай кіраўнік парлямэнту Ніно Бурджанадзэ заявіла, што надзвычайнае становішча будзе скасаванае 16 лістапада, у пятніцу. І паколькі такая заява прагучала, мне здаецца, што сытуацыя ў Грузіі нармалізуецца. І наогул, ведаеце, гэтыя словы -- "надзвычайнае становішча" -- выклікае вялікую трывогу, бо з гэтым зьвязаныя танкі на вуліцах, пустыя вуліцы, калі не працуюць школы, арганізацыі і гэтак далей. У Грузіі ўсё гэта выглядае абсалютна інакш. На вуліцах танкаў няма, і наогул, на вуліцах Тбілісі ідзе абсалютна нармальнае жыцьцё. Хаця школы першыя два дні былі зачыненыя. Але ў прынцыпе, тое, што паказваюць расейскія тэлеканалы кожны дзень і ў кожным выпуску навінаў -- не адпавядае таму становішчу, якое рэальна існуе ў Грузіі. І мне здаецца, што абвяшчэньнем надзвычайнага становішча грузінскія лідэры дапусьцілі шкоду сваёй рэпутацыі -- паўсюль гучыць, што ў Грузіі надзвычайнае становішча, а насамрэч адзінае, у чым гэта выяўляецца - у забароне інфармацыйных выпусках на тэле і радыёканалах.
[ 14/11/2007 09:32 ]
У каго найбольшыя шансы на перамогу на прэзiдэнцкiх выбарах, на вашу думку? Кастусь, Вялейка
Думаю, што Саакашвілі -- галоўны прэтэндэнт на перамогу ў выбарах. Дарэы, учора адна інтэрнэт-кампанія правяла віртуальнае апытаньне сярод насельніцтва Грузіі. Хаця, канешне, казаць пра "насельніцтва" -- гэта перабольшваньне, бо Інтэрнэтам у Грузіі карыстаюцца пераважна жыхары вялікіх гарадоў. Ды вось, Саакашвілі зь вялікай перавагай заняў першае месца ў гэтым апытаньні.
[ 14/11/2007 09:33 ]
Цi зазнае нейкiя асаблiвыя цяжкасьцi Радыё Свабода ў сваёй працы ў Грузii? Сяргей, Слуцк
Дзякуй за пытаньне. У нас, на жаль, ёсьць цяжкасьці. Мы ўжо больш за два гады не вяшчаем на кароткіх хвалях. І натуральна, нашае вяшчаньне залежыць ад нашых партнэраў у Грузіі, якія нашыя перадачы трансьлююць па Fm. І вось пасьля ўвядзеньня надзвычайнага становішча і забароны ўсім тэле і радыёкампаніям трансьляваць інфармацыйныя выпускі -- гэтую магчымасьць мы страцілі. І дзякуючы намаганьням нашых кіраўнікоў ўдалося аднавіць вяшчаньне на кароткіх хвалях, і мы з пятніцы вяшчаем на кароткіх хвалях, і нават на адной частаце на сярэдніх хвалях. Акрамя таго, у нас, натуральна, застаецца Інтэрнэт.
[ 14/11/2007 10:12 ]
каго падтрымлівае у гэтай сытуацыі ваша радыё?
Наша радыё не падтрымлівае нікога - ні ў гэтай, ні ў якой іншай сытуацыі. Наша справа -- асьвятляць падзеі, аналізаваць іх, пытацца меркаваньняў і ў аднаго, і ў другога боку. І максымальна дамагацца, аб слухач і чытач атрымліваў аб'ектыўную інфармацыю, зь якой ён здолее зрабіць уласныя высновы.
[ 14/11/2007 11:01 ]
Отрицательный опыт – самый полезный. Граждане Грузии, я считаю, сейчас получают бесценный опыт. Налогоплательщики отстаивают свои интересы. Не важно, куда смотрит власть: на запад или на восток: она должна в первую очередь заботиться о своих гражданах. Последние события, мне кажется, показывают, что грузинское общество в демократическом плане гораздо более зрелое, чем теперешнее руководство страны: люди чувствуют свою силу, они усвоили, что власть – это они, руководство этого не учло. Думаю, политики сделают вывод, и новые руководители будут считаться с истинным носителем власти – грузинским народом. Белорусам, мне кажется, до уровня сознательности грузин еще очень далеко.
Дзякуй за аптымістычную ў дачыненьні да грузінскага грамадзтва ацэнку. Я не зусім упэўнены, што гэта так, хаця думаю, што, сапраўды, у апошні час грамадзтва зрабіла вялікі крок наперад. І дарэчы, у гэтым адыграла значную ролю і цяперашняе кіраўніцтва Грузіі. І менавіта таму тое, што адбылося цяпер у Тбілісі, выклікала такі шок і было такой нечаканасьцю для шмат каго. А датычна таго, ці будуць новыя кіраўнікі больш лічыцца з меркаваньнем народа, чым цяперашнія... Мне здаецца, што нават калі застануцца цяперашнія кіраўнікі, - дык і яны больш будуць лічыцца з меркаваньнем выбаршчыкаў, чым гэта было раней.
[ 14/11/2007 11:01 ]
Dobry dzien, u nas josc muzycny prajekt "Krambambula"- sviatocnyja piesni. na adnym z dyskau josc i hruzinskaja piesnia "nalivaj Vano vina". Ci padabajecca vam, jak hruzinu, hetaja piesnia? ci u Hruzyji josc zaciakaulenasc da bielaruskaj muzyki i da mastactva uvohule. Kali vy raptam nie culi hetaj piesni, to dumaju, sto redakcyja "Svabody" pavinna vypravic hetuju situacyju. Mindauh, Vilnia
Прыгаданую Вамі песьню, на жаль, я ня чуў -- спадзяюся, пачую. А што датычна цікавасьці да беларускай музыкі, мне цяжка меркаваць. Але магу з упэўненасьцю сказаць, што цікавасьць да музыкі наогул вялікая. Асабліва к народнай музыцы. Калі я думаю пра часы, ў якіх шмат каму з нас давялося жыць -- вось тых культурных сувязяў часам не хапае. Я вельмі далёкі ад таго, што трэба настальгаваць па часах СССР, але што датычна культурнай сфэры -- культурныя сувязі паміж былымі савецкімі маглі б быць больш інтэнсіўнымі і глыбокімі.
[ 14/11/2007 15:26 ]
Вэб-рэдактар: завяршаем нашую онлайн-канфэрэнцыю.
Усім слухачам і наведнікам вэб-сайту я б пажадаў не перажыць тое, што перажылі ў апошнія дні жыхары Тбілісі, жыхары Грузіі. Я б пажадаў, каб у Беларусі дэмакратыя як мага хутчэй замацавалася, і каб у бліжэйшы час ніхто ня мог сказаць, што Беларусь -- апошні аўтарытарны рэжым у Эўропе.
 галоўная
 угару